Turjányi Miklós bemutatta az idei Zemléni Fesztivál programtervezetét. Hatvan programot, közte komolyzenei és dzsessz koncerteket, tárlatokat és táncelőadásokat is tartalmaz a kínálat augusztus 10. és 19. között.
A 10 napos rendezvény 37 helyszínen 60 programmal várja látogatókat, s a zene mellett a társművészetek, így a tánc és a képzőművészet is kiemelt szerepet kap. A fesztivál bővelkedik jubileumokban, a fellépők, a művek vagy a szerzők okán – mondta el Turjányi Miklós fesztiváligazgató a rendezvényt bemutató keddi sajtótájékoztatón Budapesten.
A nyitókoncerten a 25 éves Budafoki Dohnányi Zenekar (BDZ) a 75 éves Szakcsi Lakatos Bélával és Szakcsi Lakatos Róberttel a 100 éve született Leonard Bernsteinre emlékezik. A Budapest Jazz Orchestra huszadik évadát indítva három koncertet ad a fesztiválon, s fellép az idén 10 éves Kéknyúl is – ismertette a programokat a fesztiváligazgató, hozzátéve: a Nemzeti Táncszínház szervezésében, a Nemzeti Kulturális Alap Imre Zoltán Programjának támogatásával Tokajban és Sárospatakon két kortárs táncestet is láthatnak az érdeklődők.
A programoknak Sárospatak, Sátoraljaújhely, Szerencs és Tokaj mellett további zempléni települések, többek között Tarcal, Mád, Hollóháza és Komlóska szabadtéri helyszínei és műemlékei adnak otthont.
Vashegyi György vezényletével az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus Dieterich Buxtehude és kortársa, Georg Christoph Strattner egyházi kantátáit mutatja be. A záróhangversenyen a Magyar Állami Operaház Zenekara Erkel, Dohnányi, Bartók, Weiner Leó és Kodály műveit szólaltatja meg Medveczky Ádám vezényletével – hívta fel a figyelmet a koncertekre Hollerung Gábor karmester, a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar ügyvezető zeneigazgatója, a fesztivál művészeti vezetője.
Kiemelte továbbá Kálmán Imre Marica grófnő című operettjét, amely a BDZ és a Müpa közös produkciója, valamint A megérthető zene sorozatot, amelyben a fúga művészetét mutatják be. Vivaldi A négy évszak és Pergolesi Az úrhatnám szolgáló című műve a BDZ előadásában hangzik el, a Rajkó Művészegyüttes Strauss-műsorral lép fel. A fellépők között szerepel mások mellett a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Kállai Vonósnégyes, a Sárik Péter Trió, a Kalmár Panni Trió és az Akadémiai Cantus Kamarakórus.
A fesztiválon hat tárlat nyílik Mai nagybányaiak összefoglaló címmel, amely áttekintést ad a 120 évvel ezelőtt alakult festőiskola mai követőiről. Ötven év – ötven műtárgy címmel látható a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumának tárlata, amelyet Sárospatak 1968. augusztus 20-i várossá nyilvánítása alkalmából állítottak össze.
A fesztivál az Emberi Erőforrások Minisztérium Kulturális Államtitkársága, a helyi önkormányzatok és cégek támogatásával valósulhat meg.