Prosecco biodinamikus módon

A Vinitaly idén kiemelt hangsúlyt fektetett a naturborokra és megszervezte a Raw Wine Festivalt. Itt találkoztunk a  MONBAN megálmodójával, Matteo Bisollal, aki mára éves szinten 10 000 palack bort termel. A fiatal borász célja, hogy minimális beavatkozással készítsen borokat. Az ötlet az, hogy ötvözze nagyszüleink borainak őszinteségét a az elmúlt évek során felhalmozott tudással és tapasztalattal a természetes borok világában. A szőlő spontán módon erjed, a borokat nem szűrik, és csak minimális mennyiségű kén kerül hozzáadásra a palackozáskor. Be szeretnénk bizonyítani, hogy Valdobbiadenében is lehetséges így bort készíteni.

6 hektáron gazdálkodnak elsősorban a Glera fajtával. A szőlő az erdő közepén terül el, de fákat ültetnek a szőlők közé is. Ezt a módszert agroerdészetnek nevezik. Lényege, hogy fákat, cserjéket és növényeket integrálnak a szőlőültetvények közé, így egy fenntarthatóbb és biodiverzebb környezetet hoznak létre. Arra is szolgál, hogy árnyékot nyújtson és életteret biztosítson az állatoknak – elsősorban a madaraknak-. Ez nagyon fontos ahhoz, hogy egyensúlyban maradjanak. A szőlőt a természet részeként szeretnék fenntartani. Ha kevés a biodiverzitás, problémák léphetnek fel, elveszíti az egyensúlyát az ökoszisztéma, betegségek, fertőzések léphetnek fel. Bár tanusítványuk nincs, de az elvek tekintetében biodinamikus gazdálkodást folytatnak, követik a holdnaptárat és Rudolf Steiner tanításait, aki azt mondja, hogy egy komplex organizmust kell alkotnia a birtokna.

Elsőnek egy csendes Glérát kóstoltunk. Majd két Glérából készült buborékos bort, elsőként egy klasszikus módon elkészítettet. Amely a tradiciók szerint „sui lieviti”, azaz még mindig seprőn van. Klasszikusan ez spumante lenne, de kevesebb nyomással frizzantét készített belőle. Véleménye szerint a Glerának jobban áll az alacsonyabb nyomás, lévén nagyon kifinomult fajta és ha túl sok a buborék, akkor elvész ez a jellege, így 2,5 bar nyomás van benne. Method traditionell módon a második erjedés palackban történt. Glera colli trevigiani IGT, vino frizzante 2023.  Véleménye szerint a seprő tartósítja legjobban a buborékos borokat. Klasszikusan söröskupakkal zárták le, ahogy a „Colfondo” azaz a seprőn tartott Proseccocat zárják hagyományosan.

„A Colfondo Valdobbiadenében szinte vallás –egy egyszerű, könnyen fogyasztható, pezsgő bor, amely egy második erjedésből születik a palackban, és amelynek végén az élesztő a palack aljára ülepszik. A mi értelmezésünkben a kiindulópont egy spontán erjedésű bor, amely néhány napig macerálódik, és amelyhez semmilyen borászati adalékot nem adunk hozzá. A bor elvégzi a malolaktikus erjedést, és természetesen nem kerül szűrésre. Ezen a ponton megvárjuk az új szüretet, hogy hozzáadhassuk a mustot, amely biztosítja a második palackos erjedéshez szükséges cukrokat és élesztőket.”

A második buborékos bor technológiája Metodo Martinotti, magasabb nyomással (5,5 Bar) készül, így ez spumante kategóriába esik. Degorzsálták és koronazár fedi ez a Prosecco Superiore DOCG.

„A hagyományok szerelmeseiként a csendes borokat vagy azokat kedveljük, amelyek seprőt tartalmaznak. Amikor azonban adódott a lehetőség, hogy Martinotti-módszerrel készítsünk bort, megragadtuk az alkalmat, hogy a saját elképzelésünk szerint valósítsuk meg: könnyed maceráció, spontán erjedés, hosszú (közel egy évig tartó) újraerjedés  dekantálás a bor tisztaságának javítása érdekében, majd palackozás szűrés nélkül, kevés kénnel (kb. 50 mg/l). Egyszerűen fogalmazva: egy pezsgő, ahogy az Isten megparancsolta!”

Nos, megkóstoltuk mindkettő Proseccot és beltartalmi értékei és zamatgazdagsága miatt a Valdobbiadene tradicionális Colfondo Proseccoja mellett tettük le a voksunkat.

Bozzai Zsófia