Biztos alapokra építi 2026-os terveit a Magyar Bormarketing Ügynökség

A nemzeti borstratégia megalkotása óta eltelt valamivel több, mint 3 évben több, mint 10 országban mintegy 200 hazai és nemzetközi projektet, kampányt és piacépítő aktivitást valósított meg a Magyar Bormarketing Ügynökség (MBÜ), amelyek hatása a biztató exportadatokon is látszik. Jó alapokra épülnek tehát a 2026-os tervek.

A Stratégia által meghatározott elsődleges és másodlagos célpiacokon már 2023 óta aktív a Magyar Bormarketing Ügynökség. Ázsiában például (elsősorban Kínában és Dél-Koreában) az ottani partnerügynökséggel való együttműködésnek köszönhetően már korán kiépült a Wines of Hungary folyamatos jelenléte. 2025 ezzel együtt is igazi mérföldkőnek számít, mivel a kezdeti lépések tavaly valóban szintet léptek: az MBÜ célzott marketing- és PR-tevékenysége révén átfogó piacépítésbe kezdett az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Németországban is. Ez alatt a pár hónap alatt 17 nemzetközi kampányt indítottak, amelyeket 54 önálló szakmai és promóciós esemény, 6 külföldi célközönséget megszólító social media kampány és 7 nemzetközi PR-kampány támogatott.

„Minden lehetséges alkalommal elmondom, hogy a lehető legtöbb rendelkezésre álló erőforrást piacépítésre kell fordítani. Éppen ezért a Magyar Bormarketing Ügynökséggel minden kampány fókuszába az értékesítés ösztönzését, a közvetlen üzletkötések elősegítését állítjuk” – hangsúlyozta Rókusfalvy Pál nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos.

A KSH által publikált exportadatok azt mutatják, hogy működnek a piacépítő törekvések hiszen a recesszív nemzetközi környezetben a magyar borexport mérlege immár sorozatban harmadik éve ért el pozitív eredményt, és a kivitel szerkezete is kedvező irányba, a minőségi palackos borok felé mozdult el.

Az elmúlt időszak tehát hatékonyan alapozta meg a magyar bor egységes és versenyképes nemzetközi megjelenését, és a statisztikai adatok is kellő megerősítéssel szolgálnak arra, hogy ezen az úton érdemes tovább haladni. A Magyar Bormarketing Ügynökség 2026-os tervei ennek megfelelően hasonlóan impozánsak. Folytatódik az átfogó piacépítés a kiemelt célországokban, amelyekhez idén Lengyelország is csatlakozik.

Az év első negyedévében a nemzetközi szakvárásokon van a hangsúly. A Wines of Hungary 45 magyar borászattal mutatkozott be a Wine Paris kiállításon, amelyet a düsseldorfi ProWein és a Vinexpo Hong Kong követ. Közben lezajlott a nemzetközi Furmint Február kampány is: a kezdeményezéshez több tucat amerikai és német étterem, borbár és borszaküzlet csatlakozott, míg az Egyesült Királyságban digitális médiakampány népszerűsítette a furmint borokat. A második negyedévben a Wines of Hungary New Yorkban mutatja be a Volcanic Wine Awards díjnyertes borait az International Volcanic Wine Conference-en, miközben a Kékfrankos Bormustra a magyar vörösborok egyik kulcsfajtájára irányítja a nemzetközi figyelmet. Az év második felében a magyar bor a világ egyik legismertebb bormúzeumában, a La Cité du Vin-ben is megjelenik, Ázsiában pedig Kínában és Dél-Koreában brand ambassador- és edukációs programok indulnak, miközben Németországban a tavaly elindított stratégia mentén folytatódik a magyar bor márkaépítése. Az őszi időszak csúcspontja a BOR 2026 – Hungarian Wine Summit, amelyre mintegy 170 nemzetközi beszerző és kereskedő érkezik Budapestre. Az évet a tokaji aszú nemzetközi kampánya zárja.

Arra kérdésre reagálva, hogy milyen üzeneteket hordoznak ezek a nemzetközi kampányok, Rókusfalvy Pál úgy fogalmazott, hogy „Borkultúránk az ezeréves Magyarország része. A Nemzeti Bormarketing Stratégiánk a Kárpát medence egyediségére, koncentrált vulkanikus talajunkra, egyedi fajtáinkra, történelmi borvidékeinkre épül. Fő szőlőfajtáink a furmint (Tokaj és Somló), az olaszrizling (Balaton borrégió) és a kékfrankos (Egri és Szekszárdi bikavér), amikhez természetesen csatlakoznak a többi magyar borvidékünk alulról építkező közösségi, egyre erősödő védjegyei is a Magyar Bor „ernyőmárka” alatt”.