Csopaki csodák Mészáros Gabriellával

Piemonti útjáról hazatérve nem várt túl hosszú pihenés Mészáros Gabriellára, hétfő este a Pasaréti Közösségi Házban szép számú hallgatóság várta, hogy bemutassa, értelmezze, a Csopaki Kódex borait.  2012-ben, a csopaki bortermelők közössége azzal a céllal hozta létre a Csopaki Kódexet, hogy a csopaki szőlő-és borkultúrát, valamint a Csopakit, mint hagyományos borfajta jó hírét és kiváló minőségét védje. A csopaki bor hírnevét az olaszrizlingnek köszönheti, mely szőlőfajta a XIX. század végétől kezdve a csopaki szőlők meghatározó eleme és a helyi borok legfőbb alapanyaga. Mészáros Gabriella csaknem 30 borminta bemutatását koreografálta a programba.

A bemutatón jelen voltak a Csopaki Kódex meghatározó egyéniségei, vagyis Kovács Tamás a Szent Donát Pince, Petrányi István a Petrányi Birtok képviseletében, míg a Jásdi Pincészetet már a második generációs Jásdi Réka képviselte. A három meghatározó birtokon túlmenően is több kisebb képviselői is jelen voltak a bemutatón, és boraikkal, magyarázataikkal, elbeszéléseikkel színesítettek a bemutatót.

Csopaki Kódex

A Csopaki Kódex megalkotását Mészáros Gabriella jó példaként mutatta be, mint egy olyan hasznos és előremutató társulást, melyhez csak a Mádi Kör hasonlítható, és mint egy olyan szervezeti egység, amely sokat tud lendíteni a térségek minőségi fejlődésén.

A kódex megalkotásában Kovács Tamás vitte a prímet a Szent Donát Pince részéről.

Kovács Tamás szülei csopaki birtokán, a szőlősorok között szaladgálva nőtt fel. Ahogy aztán legénnyé cseperedett, édesapja folyton olyan munkát talált a részére, ami érdekes, változatos volt, de egyben kihívást is jelentett számára. A szőlő szeretete részévé vált életének akkor is, ha ambíciói a külügyi pálya felé irányították. Már gimnazista korában egy évfolyamot Belgiumban végzett, így alapos nyelvtudással felvértezve képezte magát tovább a Corvinus egyetem közgazdasági karán. Minden munkáját közgazdászként is igyekezett a szőlő,- és borkultúra összefüggéseiben kezelni, és lassan érzékelte, hogy a borászat mágnesként visszavonzza őt szülei csopaki birtokára, a Szent Donát Pincészethez.  Ennek a birtoknak vezetését vette át szüleitől a széles látókörű, angol, francia, német, holland nyelvtudással felvértezett fiatal diplomás, és tudományos alapossággal látott neki a birtok további fejlesztésének. Vezéregyénisége lett a Csopaki Kódex létrehozásának, és a Balaton Borrégió stratégia megalkotásának.

A St. Donát Pincészet borai a hármas felépítés a jellemző. Az első kategóriát a Balaton-bor jelenti, a második szintet a Hegy-bor, vagyis a származási hely szerinti hegyre jellemző bor, míg a legfelső szintet a dűlőszelektált bor adja. Értékesítés szempontjából Kovács Tamás elmesélte, hogy a piac folyton mozgásban van. Vannak országok, ahol a borkultúra fellendülőben van, sokszor olyan váratlan piacok nyílnak meg, mint a vietnami, vagy a dél-koreai, miközben korábbi biztos vásárló körökből csökken a kereslet. Ugyanakkor a Skandináv országokban is vannak fontos változások, korábbi monopolizált alkoholos ital-szabályozás is változóban van. A bemutatón szépen szerepelt a borászattól a 2022-es Slikker, a szintén 2022-es Márga Furmint, de talán a prímet a 2017-es Slikker Magnum vitte.

Ranolder püspök nyomában Csopakon

A térség legrégebbiektől fogva meghatározó borászata a Jásdi Pince, hiszen Jásdi István 1998-ban vásárolta meg a csopaki Ranolder-pincét. Kitartó munkával sikerült újjávarázsolnia a Ranolder-birtokot. A Jásdi-borok stabilan azóta is ott vannak a legszebb száraz fehérboraink között, ma már 17 hektárjával az ország legismertebb és legelfogadottabb borászatai közé tartozik. Ezek közül talán legnevesebb a 2,5 hektáros Siralomvágó dűlő az épület mögött, valamint az 1,5 hektáros terület a vörös homokkőből képződött Lőczedomb, ahonnan élmény volt a kóstolón a 2023-as Olaszrizling. Jásdiéknál megtörtént a generációváltás is, a birtok vezetése Jásdi Attila, és felesége, Réka személyében is biztos kezekben van.

A Petrányi Pince szerkesztőségünk régi kedvence, hiszen 2021-ben érdemelték ki a Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka címet. Csopakon az Öreghegy oldalában, 210-220 méter tengerszint feletti magasságban épült ki a Petrányi birtokközpont, melynek öles méretű borpincéjét nem más, mint Heimann Zoltán mester építette ünnepire, kupolásra. A pincészetet 2000-ben avatták fel, az eleinte hobbinak indult borászkodás termékei kezdetben alig voltak hozzáférhetőek, mivel csak üzleti partnerek részére volt elérhető. De a minőséget már kezdetben fémjelezte, hogy a 2003 októberében első alkalommal megrendezett Nemzetközi Olaszrizling Borversenyen a zsűri különdíját 2002-es boruk érdemelte ki. Ez egy kis birtok, ahol az egyetlen lehetséges színvonal a tökéletesség.

A Petrányi Birtokról káprázatos kilátás nyílik a magyar tengerre, így nem véletlen hogy a Petrányi-teraszon nem egyszerű helyet foglalni egy kóstolóra. Petrányi István egész életét a rendkívül precíz munkavégzés, és a minőség megkövetelése jellemezte, így a birtok kialakításában, a szőlő ápolásában és a borkészítésben is a legmagasabbra tette a mércét saját maga, és munkatársai számára. Ahogy az jellemző az egész Balatonfelvidékre, a vezető fehér fajta az Olaszrizling, ami 1,2 hektáron dominál. A pince feletti 1 hektáros területen lévő Tramini tábla felét átoltották Furmintra, mivel előbbi szőlőfajta napjainkban nem divatos. Az oltás remekül sikerült, 96%-ban megfogant, így aztán a Badacsonyi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet tanácsai és felügyelete mellett a mintegy fél hektáros Cabernet Sauvignon tőkéiket is átoltatták Malbec-re, ami szintén nagyon sikeres lett.

Mint  Petrányi István a bemutatón elmesélte, az idén jelentős fejlesztés történt a borászatban, egy új Della Toffola prés beállításával sokkal igényesebb minőség előállítására nyílott lehetőségük, amit rögtön ki is használtak, hiszen ez az évjárat nagyon szépen sikeredett a birtokon. 2023-as Rizling Classicuk, 2022-es Hegyboruk és Szitahegy dűlőjük nagyon szépen szerepelt, míg a 2015-ös Kódexük élményt okozott szép érleltségével.

A bemutatón szépen szerepeltek a kisebb borászatok is, elsősorban a palóznaki Homola Pincészet 2020-as Sáfránkertje, de a 2023-as Rizling, a 2021-es „Black” is szépen muzsikált, ami a Jazz-hétvégék esetében külön előnyt jelenthet. Élményt jelentettek Fekete Zsolt borai is.  Mészáros Gabriella a tőle megszokott mély szakmai tudásával, és határozott véleménymondásával, pontos meghatározásaival biztos kalauza volt az élményszámba menő bemutatónak.

Dékány Tibor