Művészet a borászatban

A borkészítés önmagában is művészet. Ám vannak borászatok, ahol amellett, hogy művészi elkötelezettséggel készítik boraikat, más művészeti ágak előtt is kaput nyitottak. „Az élet ott magasrendű, ahol művészi.” – írta Hamvas Béla, és egyre több borászat van, ahol ennek szellemében tevékenykednek. Ezek közül a borászatok közül szeretnénk három kiemelkedő példát bemutatni, elsőként az egerszalóki St. Andrea Pincészetet.

„Nem lehet, nem lehet, hit nélkül sem alkotni, sem élni nem lehet” – zeng a fülünkben a „Kőmíves Kelemen” zenei változatának reflénje. Ennek igazolását érezhetjük beteljesítve, ha Egerszalókra látogatunk, a St. Andrea Pincészethez.

Az Istenszülő szobra a Nagy-Eged dűlő oldalában

Hogy a St. Andrea pincészet mindennapjainak meghatározó része a képzőművészet és a hit művészi ötvözete, az már az első pillanatokban nyilvánvalóvá válik, ahogy a borászathoz, vagy a borászat kiemelt fontosságú objektumához, a Nagy-Eged dűlőhöz érünk, hiszen mindkettőnél az Istenszülő nagyméretű kőszobra fogadja az érkezőt. A vallásosság és a borkészítés nehezen szétválasztható, hiszen mindannyiunk ismerjük a bor szerepét a liturgiában ugyanúgy, mint az újtestamentum sorait, melyekben számos foglalkozás van említve, ám egyik sem olyan szinten magasztalva, mint a szőlőművelőké („Én vagyok az igazi szőlőtő, és az én Atyám a szőlőműves” (János15:1).

Szent György-napi szőlőáldó szertartás a szobor talapzatánál

Szaktudás, hit, művészet

Hit, szaktudás, minőség iránti elkötelezettség mellett a művészet mindennapokat átszövő elegye nem mindennapi sikerekkel jelentkezett. Dr. Lőrincz György 2009-ben lett az „Év Bortermelője”, de ez még csak a kezdeti eredményességet jelezte, melyeknek sorát nehéz lenne mind számba venni. Nehéz lenne eldönteni, hogy vajon a Decanter Word Wine Awards aranyai mellett a „Best in show” díja, a James Suckling által adományozott 90 feletti pontszámok, vagy a Prestige Reserve aranyérmei jelentenek-e többet, így legjobb, ha szűkebb körünkre, közvetlen élményeinkre hagyatkozunk.

A St. Andrea borászat képzőművészeti tárlatoknak ad folyamatosan teret

A Magyar Borszakírók Köre 2023-ban nyolcadik alkalommal mérlegelte a magyar termelők által készített száraz és félszáraz fehér- és vörösborok széles választékát, és alkotta meg a legjobbnak ítélt fehér- és vörösborok „Super 12” listáját.  Ennek díjait idén koratavasszal adták át, a merítésben a tagok által 2023-ban kóstolt és magas minőségűnek tartott borok szerepeltek. Idén egy új különdíjat alapított a Magyar Borszakírók Köre, melyet minden évben az a pincészet nyerhet el, amelynek legtöbb különböző borát jelölik a tagok a Super 12 választáson, azaz a legszélesebb borválasztékot képviseli a kiemelkedő magyar borok versenyében. A díj nyertese 2023-ban a St. Andrea Pincészet lett, mivel az eddigi nyolc év alatt 6 fehérborral és 8 vörösborral került fel a legjobbak Super 12-es listájára, és a 2023-as megmérettetésen 5 különböző borát is jelölték a tagok. Mindez azt jelenti, hogy Lőrincz György irányítja azt a borászatot, amely a fehér-, és a vörösborok terén is a legszélesebb szortimentet fedi le a minőségi borkészítésben.

Lőrincz György átveszi a a legszélesebb borválasztékkal képviselt borászatnak járó különdíjat a Magyar Borszakírók Köre vezetőségétől

„Törekszünk a jónak gyakorlására”

A St. Andrea Pincészet művészet iránti elkötelezettségét jelzi, hogy a borászat központi épületének legfelső szintje képzőművészeti kiállítótérként működik. A kiállítótérben rendszeresen bemutatkoznak a térség kiemelkedő alkotóművészei, festőművészek, fotóművészek. Alkotócsoportok is lehetőséget kapnak ahhoz, hogy egy-egy alkotótáboruk produktumait bemutathassák. Az idei évad talán legsikeresebb tárlataként tavasszal a Príma díjas Ceredi Művészeti Alkotótábor mutatta be gyűjtemény-kollekcióját.  A képzőművészeti vernisszázsok alkalmat adnak egyéb művészeti ágak bevonásához is, mint a táncművészet, vagy a zene.

A zene-, és a táncművészet is szerepet kap a borászat legfelső szintjén

A szeretetet nem osztják, nem szórják, hanem sugározzák. Egy japán tudós, Dr. Masaru Emoto azzal kísérletezett, hogy a szeretet hatása egy pohár vízre megváltoztatja-e annak szerkezetét. “A leggyönyörűbb és legkifinomultabb kristály amelyet valaha láttam a kristály, amely a szeretet és hála szavak hatására jött létre. Úgy nézett ki, mintha a víz boldogságát egy nyíló virág megalkotásával ünnepelte volna.” – írja könyvében Dr. Emoto. Az ötletet egy móri borászhölgy is megfogadta, és hordóira az „I love You” szavakat írta. A hit által vezérelt szeretet uralkodik Lőrincz György környezetében, a sugárzó szeretet folyamatosan kíséri a borok érlelődését, alakulását, fejlődését a St. Andrea borászatnál. Van a legnagyobb boroknak egy olyan foka, ahol már szavakkal alig tudjuk kifejezni a minőségi nüánszokat, ilyenkor olykor a zenéket hívjuk segítségül egyes borokat Mozart, másokat mondjuk Wagner műveihez hasonlítva. Ezen a minőségi szinten jelentkezhet a borokkal való bánás közben rájuk irányított szeretet hatása is.

A Ceredi Művészeti Alkotótábor gyűjtemény-kollekciója a borászatban

A művészet inspirál, a hit és a szeretet a szaktudással együtt formálja a pincészet borait. 2021.-ben a Nagy-Eged dűlő a Decanter világversenyen résztvevő 18 094 tétel közül bekerült a legjobb 50 közé! Talán nem véletlen, hogy az a holisztikus hozzáállás, amit Lőrincz György képvisel a borkészítésben a művészetek, a hit és szeretet gyakorlásával a világ legjobbjai közé repítették az egri borvidék termékeit!

Dékány Tibor