A Bormedence Borklub szervezésében egymást követik a hangulatos, sokoldalú borestek. Pár hete került sor a Balkán kincsei sorozat keretein belül megtartott negyedik est, a Vajdaság és Szerbia legjobb borai és legszebb zenéi c. rendezvényre. Most pedig a Petőfi Irodalmi Múzeumban megtartott „A Furmint varázslatos arcai – Bor-szimfónia négy felvonásban c. ünnepi kóstolóestre. A program rendkívüli varázsát az jelentette, hogy az esten részt vett a tavaly 70. születésnapját betöltő Bacsó András, aki 27 évig a tolcsvai Tokaj Oremus birtokigazgatója volt, azóta pedig a tokaji Mariasy birtokot vezeti. És jelen volt fia is, ifjabb Bacsó András, aki atyja nyugdíjba vonulása óta az Oremus főborásza.
A Furmint varázslatos arcainak bemutatásához a Petőfi Irodalmi Múzeum rendkívül elegáns környezetet biztosított. A kóstolóesten bemutatásra került a Furmint sokszínűsége, amit – ahogy azt a Bormedence Borklub szervezőitől már megszokhattuk – sokoldalú kulturális, művészi aláfestés tett valóban egyedivé. Az est nagyszerűségét jelzi, hogy számos illusztris személyiség segédkezett a Furmint–jelenség megfejtésében. Jelen volt Csizmadia András (a Bor-Schola alapító-vezetője), aki körbejárta az egyes Furmint borkategóriák bor-étel párosításainak lehetőségeit. A szalon-hangulat megteremtéséről Balogh Marianna ifjú kárpátaljai népzenész gondoskodott, aki zongorán játszott, illetve énekelt – többek között boros témájú – népdalokat.
A vendégborászatok között volt a Disznókő egy 2013-as mádi Aszúval, a Basilicus Tarcalról egy 2018-as édes Fordítással, a Vayi pincészet Erdőbényéről egy száraz szamorodnival, a Grand Tokaj pedig egy dűlőszelektált Aszúval a tokaji Szarvas dűlőről. De a Furmint fajta nagyszerűségét igazolta a Szent György-hegyről Gilvesy Róbert, valamint a Somló Kincse Kézműves Kispince ugyanúgy, mint a felvidéki Lingó Pince, és más külhoni borászatok.
A Furmint varázs
Az est főszereplője és díszvendége Bacsó András volt, a tokaji terroir és a Furmint jeles szakértője volt, a tolcsvai Oremus Pincészet alapító birtokigazgatója. Ő alakította ki Tokaj Oremus karakterét, borászati filozófiáját. Bacsó András a Tokaji borvidék kiemelkedő borász-egyénisége, aki a birtokot alapításától kezdve 27 éven át irányította. Visszavonulását követően a birtok borainak folyamatos fejlődésére garanciát jelent, hogy jelenleg már fia, ifjabb Bacsó András a főborász, miközben a birtok igazgatását Kindl Róbert vette át. (Bacsó András pedig azóta a tokaji Mariasy-birtokot vezeti, amelynek borait szintén megismerhették a résztvevők.)
Az Oremus birtok szőlődűlőin a termelt szőlőfajták döntő többsége, 70%-a Furmint, 20%-ban Hárslevelű és Sárgamuskotály, 10%-ban Zéta. A hagyományok előtt tisztelegve kis termőterületen ugyan, de visszaállították a filoxéra járvány előtti fajták – a Kövérszőlő meg a Gohér – termelését is.
Furmint szimfónia 4 tételben
A birtok dédelgetett kedvence sajátos atmoszférájával, andezites altalajával a bakművelésű Petrács-dűlő. Itt filoxéravész előtti szelektált furmint klónokat telepítettek el, ahol a tőkesűrűség és a lejtő meredeksége miatt a területet gépekkel művelni lehetetlen, minden munkát kézi erővel, illetve lovak segítségével lehet csak végezni. A területről 2017-ben készítették el a pincészet első dűlőszelektált furmintját. A Petrács nagy formátumú, gazdag bor, ami a legigényesebb fogyasztók igényeinek kielégítésére született, és magában foglalja Tokaj minden varázsát. Ám a borászat munkájának minőségét már korábban is folyamatos elismerések jellemezték, mint például az, hogy a Tokaj-Oremus 2018-as évjáratú Mandolás furmintja 90 ponttal felkerült a Wine Spectator top 100-as listájára.
A borászat folyamatosan fejlődik, évente 2-3 hektáron folyik a tőkeállomány újratelepítése, 2024.-ben épp a Gyapárosban, valamint a Serédy-Vayban. Ezzel párhuzamosan folyik a birtok bio-művelésre való átállítása, ami napjainkra már a teljes területük mintegy 50%-át érinti. A Tokaj Oremus Kft. 2003-ban kapta meg az Év Borászata díjat.
A nagyszabású borbemutató est nagyszerű borokkal, kiváló hangulatban telt. Napjainkban sajnos a bor sokoldalú támadás alatt áll. Úgy látjuk, hogy rengeteg médiafelületet kap az antialkoholizmus és a koplalás, mint az egészségesnek mondott életmód alappillére, amely elvek az emberi élet értelmét egy gyomorra redukálják. A legfontosabb lapok címoldalán, konferenciákon folyamatosan beszélnek erről. Szinte egy új vallás alakult ki ebből, aminek megvannak a papjai, mint például Schwab Richárd, aki olyan befolyásos sztárrá vált, hogy még IT és HR konferenciákat is vele reklámoznak már. A borkultúrának nincs ilyen megjelenése, senki nem beszél ilyen nagy felületeken annak egészségügyi és társadalmi előnyeiről.
A borkészítés, borfogyasztás része évezredes kultúránknak, a mértékletes borivás, a Wine in Moderation az egészséges életmód része. Nagy öröm, hogy a Bormedence Borklub, és személyesen az intézmény lelke, Krizmanits József aktívan részt vesz a téveszmékkel szembeni helytállásban ilyen és hasonló rendezvények megtartásával. Tevékenysége minden elismerést megérdemel. Hasonlatosan tisztelet Homolya Dánielnek, a társszervező Tájoló Tradíció és Innováció Alapítvány alapítójának, aki remek módon vezette végig moderátorként az este programját.
Dékány Tibor
fotók: Venczel Zsolt