Az év meghatározó borászati seregszemléje zajlott február 18-án a Novotel Congress Centerben. 2222 látogató, több mint 200 borászati kiállító mellett gasztronómia kiállítók, mesterkurzusok és előadások tarkították az élményszámba menő eseményt. Természetesen a Borjour MAGNUM 200-on felüli kiállítóit mind nem mutathatjuk be, ám ezekből mégis szeretnénk némi ízelítőt adni, így a borászatok közül néhányat kiemelünk. Ezúttal emblematikus borvidékünk kiemelkedő borászatára, a Grand Tokajra fókuszálunk.
Tokaj különleges, kiemelt szerepet tölt be a hazai borkultúrában. A történelem során kialakult valami egészséges szimbiózis az ország vezetői, és a borvidék között, ezért cárok, császárok, királyok, hercegek, grófok – ha adtak magukra – akkor borászatot, vagy ha arra nem volt mód, akkor legalább pincelerakatot tartottak Tokajban. Az egész borvidék termelését integráló Tokaj-Hegyaljai Állami Gazdaság volt az egyetlen borászat, ami a rendszerváltást követően is állami kézben maradt Tokaj Kereskedőház néven. Az új társadalmi – gazdasági körülmények között a borászat egy ideig kereste a helyét, ám idővel megtalálta pozícióját, elköteleződött a legnagyobb minőség mellett. Erre a legjobb garancia volt, hogy a 2012-ben az Év Bortermelője címet elnyert borász, Áts Károly 2013 óta a társaság főborásza.
A Tokaj-Hegyalja Egyetem megalapítása új helyzetet teremtett a borvidéken, mivel legfontosabb célkitűzése, hogy a szőlész-, borász képzés egyik zászlóshajója legyen nemzetközi összehasonlításban is miközben a Tokaji Borvidék nimbuszát is erősíti. Célkitűzései közé tartozik elismert külföldi oktatók, professzorok meghívása, miközben fontosnak tartják felhasználni a hazai borász társadalom intellektuális kapacitását is egy olyan sajátos képzési rendszer létrehozásával, amely teljesen egyedi, és amely sehol máshol nem érhető el. Az elméleti tudás-bázis a praktikus képzéssel, a gyakorlati képzéssel itt hitünk szerint a világ egyik legjobbjának nevezhető terroirján, kapcsolódva egyben a borvidék tradícióival egy egészen egyedi komplexumot létrehozásához vezethet.
A Grand Tokaj a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány tulajdona lett 2021. augusztus 1-től. Ezzel a borászat bekapcsolódott a nemzetközi szőlész-borászképzés vérkeringésébe. Az egyetem diákjai a világ emblematikus borvidékén tanulhatnak, miközben a gyakorlati munkában is részt vesznek. A Grand Tokaj jelenleg 67 hektár saját tulajdonú szőlővel rendelkezik a borvidék 5 dűlőjében. Ezek természetesen a legkiemelkedőbbek, név szerint a Kővágó, a Meszes, a Pető, a Szarvas, valamint a Szentvér dűlők.
A Grand Tokaj a borvidék kiemelt jelentőségű pincészete, és ez nem csupán az általa termelt alapanyag mennyiségében, hanem a régióban betöltött integrátori szerepében is megnyilvánul. A vállalat a térség teljes bortermelésének mintegy 35%-át adja. A közel 70 hektáros saját szőlőterülettel rendelkező borászat mintegy 1000 hektárnyi termőterületről több mint 1000 kistermelőtől vásárolja fel a szőlőt. A Grand Tokaj egyedi szerepet tölt be a hazai borászatok között, lévén hogy feladatai közé tartozik a borkészítés és a tudományos képzés, kutatás mellett a turizmus kezelése is. Az ország és talán egész Európa bizonyos szempontból legnagyobb pincéje, a Szegi Pince amellett, hogy borok tárolására, érlelésére szolgál, egyre jelentősebb szerepet fog kapni ezen a téren. Erre predesztinálja egyedi kialakítása, valamint hangulatos körborozó szentélye, valamint a vízi turizmus bekapcsolására alkalmas pozíciója a Bodrog partján. A hatalmas pincerendszert a borok érlelésére és tárolására használják, hőmérséklete kiváló adottságokat teremt az aszú és a szamorodni fahordós érlelésére. A pince több ezer hordó befogadására alkalmas. Az egyik legnagyobb különálló egysége a Tarsovits terem, amely öthajós elrendezésével 1500-2000 hl bor érleléséhez biztosít optimális környezetet.
A minőség-orientált átalakulási folyamat fontos része, hogy jelenleg is zajlik a 21. századi igényeknek megfelelő, modern borászati komplexum kialakítása. Ennek fontos eleme volt az új érlelőtér megépítése volt. Ezt követően 2017-ben elkészült az új palackozó épülete is. Ez már az első eleme a borászat új és egységes építészeti arculatának. Az építkezést megelőző időszakra jellemző volt, hogy a menet közbeni funkcióváltásoknak megfelelően a borászat egyes részei túlhasználttá, túlzsúfolttá váltak, más részei pedig elhanyagolttá. A helyszíni adottságok olyan komplex építési rendszert kívántak, amely alkalmas nemcsak új épületek gyors és hatékony megépítésére, hanem alkalmazható épület átalakítások, korszerűsítések, bővítések esetén is.
Az új építészeti arculat egyik fő elvárása volt, hogy attrakció legyen nem csak a bor, hanem az épület maga is, jó cégér a Grand Tokajnak. A palackozó új épülete már ebben a stílusban készült. Látványában legjellemzőbb a sziklafara emlékeztető oromfalán megjelenő méretes portikusz. Ez a látszó-betonból kialakított falazat a Megyer-hegyi tengerszem sziklafalazatának finom struktúráját fogalmazza újjá, melyet malomkerekek kinyerésére vájtak századokon át ilyen izgalmas ornamentikájúvá. A gigantikus méretű kapuzat pedig a tokaji pincekultúra lényegét, a pincebejárót emeli kultikus rangra. Mindez kifinomultságával, elegáns leegyszerűsítésével monumentális hatást vált ki.
A Grand Tokaj folyamatosan bővíti termékei szortimentjét, így a Borjour MAGNUM-on mutatta be új termékét, a Pillanat gyöngyözőbort, ami egy Chardonnay – Hárslevelű – Furmint trió kombináció. Ezen kívül fokozatosan jelentkeznek dűlőszelektált borokkal, amiből már hordókban érlelődik a dűlőszelektált Kővágó, amihez majd csatlakoznak a Meszes, Pető, Szarvas dűlős válogatások is.
Dékány Tibor