A Vindependent vezetősége nevében Wille-Baumkauff Márta, a Vindependent elnöke januárban jelentette be, hogy az egyesület Öko-szekciója ismeretterjesztő előadásokat fog tartani, ahol elsősorban a bio-termelési mód iránt érdeklődő fiatal bortermelők részvételére számítanak. Ezek közül az első epizódra Tokajban, a Tokaji Kulturális és Konferencia Központban fog sor kerülni július 8-án.
A 2005-ben alakult Vindependent a magyar családi és magánbirtokokat fogja össze és képviseli, rendelkezve olyan működési kerettel, kapcsolatokkal és struktúrával, ami elengedhetetlen az érdekképviselet hatékonyságához. Bár a Vindependent kevésbé ismert a nagyközönség számára, tagjainak személye, szakmai tapasztalata, elhivatottsága és kapcsolatrendszere szavatolja az ökoágazat érdemi képviseletét és az élénk szakmai párbeszéd folyamatos fenntartását. A Vindependent tagsága az Európai Független Szőlő- és Bortermelők Szövetségében ( CEVI) pedig biztosítja, hogy európai uniós szinten is képviselete legyen a magyar (bio) szőlősgazdáknak.
A hazai programban pozitív fejleményt jelent, hogy a Vindependent Öko-szekciója három helyszínen fog ismeretterjesztő előadást tartani, ahol elsősorban a bio-termelési mód iránt érdeklődő fiatal bortermelők részvételére számítanak. A fókuszban a bio-alapú szőlészet, borászat, valamint a marketing áll. Tokajban az észak magyarországi régió, Villányban dél-Pannónia, a Balatonnál pedig elsősorban a Balaton-régióhoz tartozó borászok számára.
Az I. VINDEPENDENT-ÖKOKONFERENCIA programja:
09:00 Wille-Baumkauff Márta, a Vindependent elnöke:
Köszöntő
09:15 Kneip Antal [Tokaji Kutatóintézet]:
Aktuális kérdések az ökológiai szőlőtermesztésben
09:45 Szabadi Gábor [Bartifarm]:
Gépészeti lehetőségek az ökológiai szőlőtermesztésben
10:15 ing. Tamasek Roland:
Biológiai növényvédelmi technológiák fejlesztése
10:45 Kávészünet
11:00 Donkó Ádám [ÖMKI]:
A takarónövényes sorközápolás lehetőségei
11:25 Bőcs András [Biocont]:
Friss tapasztalatok és a közeljövőben várható változások a biológiai növényvédelemben
12:00 Makai Gergely [Tokaj-Hétszőlő]:
Termelői tapasztalatok: Az ökológiai gazdálkodás (első) tíz éve