Számos érdeklődőt vonzott hazánk első biobor kóstolója, mely a Borszakkör, a Borjour és a bioborászok összefogásának eredményeként jöhetett létre. Az esemény célja, hogy tisztázza az egyre népszerűbb biobor fogalmát, és közelebb hozza azt, valamint a bioborászokat a fogyasztókhoz.
A biotermékek előállítását világszerte, így az Európai Unióban is, területenként egységes előírások szabályozzák, de a képet árnyalhatják ezekhez képest eltérő, általában szigorúbb, privát – különösen védjegyek megjelenítéséhez kapcsolódó – feltételrendszerek.
A biobor készítésének előírásai:
- Szintetikus kemikáliák (műtrágyák, növényvédő-szerek, rovarirtók) nélküli termelés
- GMO-mentes termelés
- Mind a szőlőtermesztésben, mind a bortermelésben alkalmazandó követelményrendszer használata (2012 augusztusa óta)
- Elismert szervezet által kiadott tanúsítvány (BioKontroll Hungária, Hungária Öko garancia)
- Évente legalább egy ellenőrzés
- Átállási időszak 3 év
Tiltott eljárások
A fenti kritériumrendszeren túl a borásznak tilos a hűtéssel történő részleges mustsűrítés, a kénhidrogén kivonása fizikai módszerekkel, elektrodialízis vagy ioncserélő használata a borok borkő- stabilizálása érdekében, a bor alkoholtartalmának részleges csökkentése.
Tilos a must cukor- és savtartalmának növelése és csökkentése, valamint tilos a bor szerkezetének fizikai és kémiai megváltoztatása (pl.: a borkő kiválását megakadályozandó stabilizáló anyagok hozzáadása).
Mi a különbség a bio, a biodinamikus és a természetes borok között?
Bioszőlők és bioborok a világban
- A világ bio-szőlőterületeinek 79%-a az EU-ban található
- Mintegy 50 országban van bio-szőlőtermesztés
- A világ szőlőterületeinek közel 5%-án folyik ma biotermesztés
Tudományos eredmények
„A szőlő intenzíven kezelt kultúra, számos betegségnek van kitéve tavasztól egészen a szüretig. (…) Ezért a növényvédőszerek alkalmazása a növekedési időszakban fontos, hogy megvédje a szőlőt a kártevőktől és biztosítva legyen a termés” — mondta Siku Szabolcs, a Biokontroll Hungária vezető ellenőre.
Ennek tükrében nem meglepő, hogy gyakran kimutatható a növényvédőszer-maradék a szőlőből készült termékekben.
Az Európai Unióban a PAN Europe (Pesticide Action Network Europe) vásárolt 40 különböző eredetű bormintát, megvizsgáltatta és az eredményeket Üzenet a palackban címmel közzé tette. A vizsgálatokat Németországban, Ausztriában és Franciaországban végezték el. Az összesített jelentés szerint a 34 hagyományos termesztésű szőlőből készült bor 148 növényvédőszer-maradékot tartalmazott. Minden palack borban legalább egy hatóanyag kimutatásra került, átlagban azonban négy hatóanyag / palack. Az egy palackban előforduló hatóanyagok száma 10 volt. A kimutatott hatóanyagok koncentrációja igen alacsony volt, illetve azok típusát tekintve az egészségre káros hatással csak rendkívül magas koncentrációban lehetnének.
A vizsgálat leírja, hogy milyen szermaradványokat mutattak ki milyen koncentrációban, de igazából mindegyik jelentéktelen mennyiségben volt jelen a nem bio borokban. Bioborokat is vizsgáltak, egy esetben találtak szintén jelentéktelen mennyiségben egy olyan szermaradványt, aminek a jelenléte környezetszennyezésből eredt.
Ez tulajdonképen alátámasztja azt, hogy a biobor termelése nem azért jó, mert az egészségesebb, mert a nem bio sem egészségtelen. Ezeknek a szereknek nem az egészségügyi, hanem a természeti környezetre gyakorolt hatása a brutális.
„A bioborok nem térnek el savösszetételüket tekintve a hagyományos boroktól, a döntő szempont ugyanis adott termőhelyen belül az évjárat hatása. Savösszetételük alapján nem állíthatjuk egy borról, hogy az bio, vagy sem. (…) A bioborok a kémiai segédanyagok szigorúan szabályozott alkalmazásának ellenére is megfelelnek a higiéniai követelményeknek. (…) A biomustok, bioborok nem rendelkeznek sajátságos polifenol-összetétellel, illetve nincs szignifikáns különbség a bio, és a hagyományos techonológiával előállított borok között polifenol tartalmat tekintve. (…) Nincs szignifikáns különbség a bio- és a hagyományos borok között fémion koncentrációt tekintve” — olvasható Nyitrainé Sárdi Diána Bioborok összetételének vizsgálata című doktori értekezésében.
A bioborokról általában elmondható, hogy nem minőségi jelzőként szerepel a nevükben a bio szó, hanem a szőlő művelésére és feldolgozására vonatkozó szigorú szabályrendszernek való megfelelést tanúsítja. Mindemellett ki kell emelni, hogy a környezetre gyakorolt káros hatása jelentősen kisebb a hagyományos borokétól. A bio szőlőművelés és feldolgozás segít megőrizni környezetünk fenntarthatóságát, a talajvíz tisztaságát, az ökológiai egyensúlyt és a fajok sokszínűségét.
Az első BioBorjouron a következő termelők vettek részt:
- Anna Borház, Hajós-Bajai borvidék
- Biovitis, Badacsonyi borvidék
- Dobosi Pincészet, Balatonfüred-Csopaki borvidék
- Gajdos Pincészet, Egri borvidék
- Hárs Pincészet, Pécsi Borvidék
- Hétszőlő Szőlőbirtok, Tokaji borvidék
- Tokaj Pendits, Tokaji Borvidék
Az esemény kapcsán a Borszakkör alapítói, Gonda Anna és Keresztesi Zoltán elmondták, hogy hagyományt kívánnak teremteni, így a következő években is megrendezik a biobor kóstolót.