Elhunyt Mathiász Gábor

2021. július 3-án tragikus hirtelenséggel elhunyt Mathiász Gábor, Mathiász János világhírű szőlész-borász dédunokája. Mathiász Gábor családi hagyatékát vitte tovább, ennek szellemében 2011-ben tevékenyen részt vett a Hungarikum Szövetség megalapításában, amelynek egyúttal alelnöke is volt.

A dédapai hagyaték, Mathiász János életműve a XIX-XX. század fordulójára tehető. A korabeli sajtó által „szőlőbűvész”-ként aposztrofált szőlőnemesítő 1921-ben, pont száz évvel ezelőtt tért meg Teremtőjéhez.

Mathiász János pályafutása a Felvidékről indult, jogakadémiát végzett, 20 évig főispáni titkár volt, de a szőlőnemesítéssel érte el a világhírt. Sok regénybe illő állomás, Tokaj-hegyalja, Pécs – Villány, Balaton-felvidék, Erdély, Krím–félsziget, Kalifornia után Kecskeméten, Katonatelepen teljesedett ki szőlőnemesítő, hungarikum életműve. A futóhomokot „aranyhomokká” varázsolta! A filoxéramentes alföldi homokon és szőlőskei birtokain mentette át veszélyeztetett szőlőfajtáinkat. Többször újította meg sikeresen borvidékeink szőlőállományát. A filoxéra pusztítása után Tokaj-hegyalját két alkalommal, vagonok százaival szállított szőlővesszőivel telepítette újra. Tokaj fénye fennmaradása Mathiásznak köszönhető.

Nemzetközi híre, eladásai eredményeképpen fajtáit 1895-től a tengerentúlon, Georgiában és Kaliforniában is telepíteni kezdték, megteremtve az azóta is eredményes első amerikai borklaszter pilléreit. 3700 szőlőfajta fűződik a nevéhez, amelyek közül a legjobbak kerültek köztermesztésbe. (Szőlőskertek Királynője, Erzsébet Királyné emléke, Ezeréves Magyarország, Mathiász Jánosné muskotály, Mathiász János diadala, Csabagyöngye, Kecskemét virága, Cegléd szépe, Bonaparte Napoleon, Irsai Olivér…)

Szellemisége és munkásságának gyümölcsei a mai napig élő legendaként vannak jelen a világ szőlőtermelő és borászattal foglalkozó országaiban. Kutatások bizonyítják, hogy a világ összes szőlőterületének jelentős hányadán ott vannak a Mathiász fajták, utódfajták, klónok, keresztezések és hibridek.

Teljesítménye egyedülálló. Boraival, csemegeszőlőivel több, mint kétszáz világversenyt nyert. Nem csoda, hogy a korabeli sajtóban csakhamar a „szőlőbűvész” jelző került a neve mellé.

(Forrás: hungarikum-szovetseg.hu)

A Bor és Piac szerkesztősége őszinte részvétét fejezi ki a gyászoló családnak!