A Balaton Borrégió hozta a győzteseket 2025-ben!

Magyar Bor Nagydíj 2025 éves eredménye a Balaton Borrégió győzelmét hozta mind a fehérborok, mind a vörösök terén. A Magyar Borszakírók Köre 2025-ben is megszavazta az év legjobb 12 vörös- és fehérborát, kiválasztotta közülük a két Magyar Bor Nagydíjas tételt, és az is eldőlt, melyik pincészet kapja az idén a Dr. Kosárka József-emlékdíjat. Íme a részletek…

A Magyar Borszakírók Köre éves versenyének rendszere merőben eltér a hazai borversenyekétől, ugyanis több fordulóban zajlik. Az alaplista kialakításában a Borszakírók Körének valamennyi tagja részt vesz. Az első fordulóban az a feladatuk, hogy jelöljék meg azt a 3 vörös-, illetve 3 fehérbort, amelyik 5 évesnél nem idősebb, cukortartalma nem magasabb, mint 12 g/l, a 2023-ban kóstoltak közül szerintük a legmagasabb minőséget képviseli, a legigényesebb fogyasztói elvárásoknak is megfelel, és nemzetközi összehasonlításban is versenyképes.

Az így összegyűjtött borok listája aztán a tagok szavazatai alapján, több körben folyamatosan szűkül, míg már csak 12 fehérbor és 12 vörösbor marad. Ezek a borok alkotják a „Super 12” mezőnyét, ebbe a körbe bekerülni már önmagában dicsőség. És hogy közülük melyik fehér és vörös tétel kapja a Magyar Bor Nagydíjat, azt vakkóstolással döntik el a szervezet tagjai.

Magyarország 22 borvidéke hat borrégióban helyezkedik el. A borszakírók idén a legtöbb bort, összesen tízet a Balaton borrégióból (hat borvidék a Balaton körül) választották be a toplistás borok közé. A Pannon borrégió (Villány, Szekszárd, Tolna és Pécs) hat, a Felső-Magyarország borrégió (Eger, Mátra és Bükk) öt, Tokaj és a Felső Pannon borrégió (Sopron, Mór, Etyek, Neszmély és Pannonhalma) egy borral szerepel a listán.

Íme a legjobbak listája:

SUPER 12 FEHÉRBOROK

Balassa István: Szent Tamás Furmint 2021 (Tokaj)
Csetvei Pincészet: Ezerjó 2024 (Mór)
Dobosi Birtok Baricska Olaszrizling 2023 (Balatonfüred-Csopak)
Egersoul: Egri Olaszrizling Nagy-határ dűlő Grand Superior 2023 (Eger)
Éliás Birtok: Fent a hegyen Olaszrizling 2023 (Badacsony)
Figula Pincészet: Figula 30 2023 (Balatonfüred-Csopak)
Figula Pincészet: Sóskút Olaszrizling 2024 (Balatonfüred-Csopak)
Földi Bálint: Kéknyelű 2024 (Badacsony)
Györgykovács Imre: Nagy-somlói Olaszrizling 2023 (Somló)
Szászi Birtok: Szent György-hegyi Rókaluki Olaszrizling 2023 (Badacsony)
Tornai Pincészet: Prémium Hárslevelű 2021 (Somló)
VáliBor: Tabula Rasa Rajnai Rizling 2023 (Badacsony)

SUPER 12 VÖRÖSBOROK

A. Gere Pincészet: Kopár 2021 (Villány)
Bukolyi Marcell: Kékfrankos Nagy-Eged Grand Superior Reserve 2021 (Eger)
Ipacs Szabó Birtok: Ég és Föld között Villányi Franc Super Premium 2022 (Villány)
Jackfall: Merlot 2020 (Villány)
Mészáros Borászat: Grandiózus Malbec 2022 (Szekszárd)
Németh János Pincészet: Kadarka Válogatás 2023 (Szekszárd)
St. Andrea Pincészet: Hangács 2022 (Eger)
St. Andrea Pincészet: Nagy-Eged Egri Bikavér Grand Superior 2021 (Eger)
Szentesi Pince: Tihanyi Kék 2023 (Etyek-Buda)
Thummerer Pince: Egri Bikavér Grand Superior Mezey-Öreg dűlő 2021 (Eger)
Zelna Borászat: Peregrina 2021 (Balatonfüred-Csopak)
Bock Pince: Grand True 2022 (Villány)
Kiss Gábor: Enigma 2022 (Villány)

 

VESZTESÉG

Az idén a december 4-én elhunyt villányi borász, Kiss Gábor: Enigma 2022 bora is rákerült a legjobb borok Super 12-es listájára, de ezt a tételt a Magyar Borszakírók Köre kegyeleti okokból nem hívta be az érzékszervi bírálatra. Az idei lista így nem 12, hanem 13 vörösbort tartalmaz.

A MAGYAR BOR NAGYDÍJ

A fent listázott 24 bort a Magyar Borszakírók Köre tagjai érzékszervi próbának is alávetik, és mindegyiket kétszer bírálják, különböző bizottságokban, tehát egy alapos vakteszt során dől el, hogy a kiválasztottak közül melyik kapja a legjobb fehér-, illetve a legjobb vörösbornak járó Magyar Bor Nagydíjat. A teszt során az alábbi eredmény született:

Fehérbor kategória:

Földi Bálint: Kéknyelű 2024 (Badacsony)

Vörösbor kategória:

Zelna Borászat: Peregrina 2021 (Balatonfüred-Csopak)

A DR KOSÁRKA JÓZSEF EMLÉKDÍJ

Dr. Kosárka József 2022-ben bekövetkezett haláláig a Magyar Borszakírók Körének alapítója és elnöke volt. Az emlékére alapított díjat az a borászat kapja, amelynek boraira a borszakíróktól a legtöbb nevezés érkezett, ezzel is elismerve sokéves, magas színvonalú tevékenységét. A díj az idén Szekszárdra kerül, a nyertese:

Vesztergombi Pince

A DÍJÁTADÓ

A díjátadóra a Nagy Fehérvári Bormustrán kerül sor, amelyet január 10-én délután 4-től este 11 óráig tartanak a székesfehérvári Mercure Hotel Magyar Királyban (Székesfehérvár, Fő utca 10.) A díjátadó ceremónia 17.00-kor kezdődik, a díjakat Szabó Edit, a Magyar Borszakírók Köre elnöke adja át.

 

KÓSTOLÓ ÉS „NAGYDÍJASOK” MESTERKURZUS

A rendezvény önmagában is izgalmas, hiszen a sétáló kóstolón 45 borászat (köztük 18 Fejér megyei) kínálja több mint 200 borát, a Super 12-es listán szereplő borászatok közül pedig az alábbiak vesznek részt:

A. Gere Pincészet, Villány

Bock Pince, Villány

Csetvei Pince, Mór

Egersoul, Eger

Éliás Birtok, Badacsony

Figula Pincészet, Balatonfüred–Csopak

Földi Bálint, Badacsony

Németh János Pincészete, Szekszárd

Tornai Pincészet, Somló

St Andrea, Eger

VáliBor, Badacsony

Vesztergombi Pince, Szekszárd

Zelna Borászat, Balatonfüred–Csopak

A programot „Nagydíjasok” címmel egy 18.00-kor kezdődő mesterkurzus is színesíti.

A mesterkurzuson a két nagydíjas bor készítője, Földi Bálint és Barabás Barna (Zelna Borászat) tart exkluzív kóstolót, amelynek során 3-3 különleges tételt, köztük a két nagydíjas bort kóstolhatják meg a résztvevők. A programot Szabó Edit borszakíró, a borsmenta.hu főszerkesztője vezeti.

A rendezvény teljes kiállítói sora itt látható:

https://www.facebook.com/events/1328190178257698

A belépő ára elővételben: 14500,-

A belépő ára a helyszínen: 16000,-

Jegyek kaphatók: https://www.tixa.hu/xi-nagy-fehervari-bormustra-20260110

A Magyar Borszakírók Köre szeretettel vár minden érdeklődőt. Kóstoljuk meg együtt Magyarország legjobb borait!