Birtoklátogatások 2025/7: Villa Tolnay

2012-ben került sor először a „Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka” pályázat megrendezésére.  A szőlő, a szőlővel borított domboldalak, hegyoldalak a Pannon vidék nélkülözhetetlen tájalkotó eleme. A szőlő-, és borkultúra az emberiség 6000 éves tradíciója, megmaradása, fenntartása a Pannon táj kultúrkincse, aminek megőrzése, fejlesztése elsődleges fontosságú. Ebből a felismerésből indítottuk el mozgalmunkat, pályázatunkat, féltő gonddal fordulva a hazai borvidékek értékőrző képességeinek fenntartása felé. Szeretnénk, ha szőlőhegyeink szépségének megőrzése kultuszt teremtene. Munkánk, mozgalmunk fontosságát osztja Dr. Nagy István agrárminiszter is, aki elvállalta pályázatunk fővédnökségét, és részt vett a MATE Budai Campusán megrendezett elmúlt évi eredményhirdetésén is.

Ez évben tizennegyedik alkalommal került sor Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka pályázatunk kiírására. Ahogy ezelőtt is, idén is három kategóriát jelöltünk ki a birtok-méreteknek megfelelően. A 10 hektár alatti birtokok a Kisbirtok, a 11-50 hektáros szőlőterülettel rendelkező borászatok a Középbirtok, míg az ezen felüliek a Nagybirtok kategóriában mérethették meg esztétikumukat és minőség iránti elkötelezettségüket.

A már jól bevált metodikánk szerint kategóriánként az internetes szavazás 3-3 befutó borászatát emeltük be a legjobbak közé, így eleve olvasóink határozták meg az érmesek mezőnyét, akik Facebook-profiljaik segítségével közvetlenül és egyszerűen tudták leadni szavazataikat. Az olvasói szavazatok alapján díjazásra ajánlott 3X3 szőlőbirtokot szerkesztőségünk tagjaiból, az előző év első-helyezettjeinek képviseletéből, valamint a MATE szőlészeti és borászati tanszékeinek professzoraiból, emeritus professzoraiból álló zsűri látogatja sorra. Idei hatodik utunk a Villa Tolnay borházhoz vezetett a Csobáncra.

A tökéles elhelyezkedésű villa

A Csobánc speciális vulkanikus adottságai miatt különleges értékekkel rendelkezik. Tudtunk erről korábban is, hiszen a szintén Csobáncon termelő von Beőthy János nem véletlenül kapott ParExcellence díjat a Magyar Sommelier Szövetségtől néhány éve. De nincs okunk kételkedésre a vidék kiváló ismerőjének, dr. Laposa Józsefnek (a Badacsony c. album szerzőjének) igazmondásában sem, aki gyakran elmondta, hogy tanúhegyeink borai közül a Somlai a legjobb, a Badacsonyi a legszebb, a Csobánc pedig mindkettőt veri.

A Csobánc oldalában ideális pozícióban található a Villa Tolnay Borház. Nem is tudhatjuk ma már bizonyosan, hogy a művésznőnek volt-e valamikor ilyen tökéletes ízlése, vagy a legjobbak tanácsaira hallgatott-e, de itt, a hegy szőlőtermő déli oldalában a hegy magasságának mintegy egyharmadánál tökéletes volt a helyválasztása. A teraszról teljes pompájában tárul elénk a Badacsony látványa úgy, hogy azt keresve sem tudnánk tökéletesebben megkomponálni.

Tolnay Klári után szabadon

Az egykor Tolnay Klári színésznő birtokában lévő villát Philipp Oser svájci üzletember vásárolta meg, jó érzékkel meghagyta a művésznő nevét a borászat megnevezésében, ami roppant szimpatikus gesztus, egyben stabil vonzerőt is jelent. A társtulajdonos és birtokigazgató borász Nagy László kiváló partnernek bizonyult tervei megvalósításához. Láttunk már elég sok történetet sikertelen társválasztásról, melyek jó, ha az első szüretig működtek. Általában a társtulajdonosok egyikét a profit, másikát pedig a minőség motiválja, és a szakítás predesztinálható. A Philipp Oser – Nagy László kettős viszont virágzó együttműködést alakított ki, amit igazol boraik kiváló minősége. Nagy László helyi, Nemesgulácsi fiú, aki beleszületett a szőlőbe, aminek művelése a vérében van. A gyakorlati tudását pedig folyton tökéletesíti a nemzetközi szakmai ismeretek legmagasabb szintű elsajátítását belföldi, külföldi szinten egyaránt.

A villa 2004-ben történő megvásárlásával indult a Villa Tolnay létrehozása, 2011-ben helyreállították a vincellér-házat, 2019-ig befejeződtek a felújítási munkálatok, kialakították a tetőtérben a vendégszálláshelyeket, ahol 5 szoba áll a vendégekrendelkezésére. Nagyszabású építészeti akcióval egy tökéletes pincét alakítottak ki a villa közelében, 17 méter mélyre mélyítették ki a pince alapjait. A földmunkák során gyönyörűen kirajzolódott a helyi talajszelvény a tengeri üledékrétegek megjelenítésével.

Csak 90 pont fölött

A birtokkialakítása 4 hektárról indult, ahol Zöldveltelini, Olaszrizling, Szürkebarát volt eredetileg.  Napjainkra a birtokon több mint 25 hektár szőlőültetvény található, ahol elsősorban Rajnai-, és Olaszrizlinget, Furmintot, néhány kisebb parcellán pedig Zöldveltelinit, Sauvignon blanc-t, Chardonnay-t művelnek a fehér fajták közül.  A kékszőlőfajták közül 1-1 hektáron Pinot noir, Cabernet franc és Merlot terem.

Megvalósították a bio-művelésre való átállást. A citoplazma fertőzés veszélye viszont új helyzetet hozott létre, amivel kapcsolatban sajnos a közeljövőben sok borászatunknak lesznek problémái. A Villa Tolnay nem vállalhatta fel a betegség terjesztésének kockázatát, így bio művelésű területüket egyelőre a minimálisra szűkítették. A borászat a legapróbb nüánszra is figyelmet fordít, így különös gonddal őrzik a palackba kerülő borok minőségét. 2016-tól minden egyes dugóval lezárt palackjukat viaszos záró kezelésben részesítik, bár az többlet munkaigényt jelent.

Nagy László vezetésével bejártuk az épület szinte minden zugát a pincétől a padlástérig, megnéztük a feldolgozót, és felsétáltunk a hegyoldalba, ahol az igényesen művelt szőlősorokban gyönyörködhettünk. Mindannyiunkat megigézett az az alaposság, ahogy a birtokigazgatónak a legapróbb részletekre is gondja van. Felesége pompás falatkákat készített, a kóstolt borok a felső kategóriához tartoznak, finomak, élénkek, és élénk spektrumú friss illatokkal és aromákkal rendelkeznek, nem véletlen, hogy James Suckling 91 és 93 pont közötti pontszámokkal jutalmazta őket, ahol még az alap 2022-es Rizlingjünk is kimagaslóan szerepelt a maga 92 pontjával.

Dékány Tibor