Ősszel is Balatonon 3 – Rádpuszta

Az 1998-ban egy szőlész-borász szakmai-baráti társaságként alapított cég ma már 88 hektár saját telepítésű szőlőterületen gazdálkodik. A birtok nagyobbik része a kiváló fekvésű Balatonlelle-Rádpusztán, kisebb része a szomszédos Balatonszemesen található. A borház az 1800-as évek elején Rádpusztán felépített Festetics majorsági birtok megújított, szemet gyönyörködtető gazdasági épületeiben kapott helyet. Bortermeléssel 2014 óta foglalkoznak, a palackos borokat Rádpuszta Szőlőbirtok márkanéven hozzák forgalomba. Nagy gondot fordítanak a dél-balatoni borokra jellemző elegáns, gyümölcsös, finom savösszetételű minőségi borok készítésre, amikkel évente neveznek a jelentősebb borvidéki és országos borversenyekre, de nemzetközi elismerésekkel is büszkélkedhetnek [lentebb görgetve].

Hogyan értékelitek a birtok szemszögéből a 2024-es évjáratot?

Elsősorban kereskedői szemmel tudom értékelni az évet, és úgy látom, hogy minőségben az évjárat ugyanazt hozta, mint az előző években. Illatban, frissességben nincsen lemaradás, a bor mennyisége lett idén kevesebb. Nagyon szép lett a rozénk, gyönyörű az Irsaink, és az olaszrizlingünk is tökéletes lesz, ez még várja a palackozást.

Van-e valami újdonság a birtokon?

Nagyon sok kísérleti ültetvényünk van most, amelyek kisebb számú palackozással működnek, ezekből tervezek pár színvonalas gasztronómiai hely kínálatában helyet találni. Így lesz egy két vendéglátó hely, ahol tényleg ritka, különleges tételeket tudnak tőlünk kóstolni a vendégek.

Hogyan látjátok a borvidék helyzetét?

Szerintem a Dél-Balaton nagyon szépen és folyamatosan fejlődik. Talán ez köszönhető annak is, hogy van egy elég jó összetartás, összetartozás a cégek között. Nem a nagy, egymás közti történő versengés a jellemző nálunk, hanem inkább segítjük egymást, és ez rendkívül sokat számít. Nekem is van több olyan üzleti partnerem, ahol kérdezik, hogy kit ajánlanék még a saját pincészetünk mellett, és ilyenkor számos balatoni borászatot meg tudok jószívvel nevezni, többet az itt jelenlévők közül is.

Hogyan érint titeket a klímaváltozás?

Egyfelől ez természetesen ez mindenkit érint. Ugyanakkor azt is gondolom, hogy ez kicsit felfújt, legalábbis itt a Balatonnál. A régiónak ugyanis állandó jellemzője a hajnali harmat, ami a maga rendszeres csapadék formájában megkönnyíti a szőlők életét. Lehet, hogy más szőlőművelő tájegységnél ilyen formában ez nem jelentkezik, de nálunk egyelőre ez hatásosan segíti a borászok munkáját.

Milyen tapasztalatokkal vagytok az idei rendezvényt illetően?

Nagyon aranyos, kedves érdeklődőkkel találkoztunk, jó lett a rendezvény – értendő ezalatt nyilván a szervezést is –, minden rendben történt, akárcsak legutóbb.

 

(Beszámoló: Hajdu Ferenc, fotó: Bozzai Attila)