Borászati újítások és hagyományok a Buzássy Pincészetben

A Buzássy Birtokot a Balaton Bor Bár rendezvénysorozat keretében kerestük fel októberben. Illetve a Bor és Piac magazin is népszerűsíti a Balaton Borrégiót ősszel is egy sétáló borkóstoló keretében, ahol 25 termelővel találkozhatnak.

Buzássy László a Kertészeti Egyetemen végzett, ő alapította a kilencvenes években a Buzássy Borászatot, amely ma 14 hektáros szőlőterületet foglal magába. A birtok központot Balatonlellén, Balatonboglár határában alakította ki, ma feleségével dolgoznak a birtokon.  Itt alakították ki a földdel körbeölelt pincét, 24 fő befogadására alkalmas kóstoló teremmel.

A szőlőben gépi szürettel dolgoznak, László kísérletező kedvű borász, mindig a borok egyensúlyát keresi. Biztosítja a körülményeket a borok megszületéséhez, alacsony hőmérsékleten erjeszt, figyel rá, hogy a borai megőrizzék a zamatokat.  

A következő fajtákkal foglalkoznak: Zöldveltelini, Királyleányka, Sárgamuskotály, Cserszegi fűszeres, Olaszrizling, Rajnai rizling, Chardonnay, Savignon Blanc, Fűszeres Tramini, Cabernet franc.Végigkóstoltuk a 2024-es tartályban pihenő már kierjedt tételeiket. Tiszta, zamatgazdag borok születnek idén. Mindez a hajnali szüretnek és a hűtött feldolgozásnak is köszönhető. Az idei évben már nem használnak fajélesztőt, így az semmilyen irányba nem viszi el a borok aromavilágát. 

Filozófiája a harmónia megjelenése a borban és az egyensúlyos tételek készítése, a tiszta, borhiba nélküli borok. Ez az egyenúly jelent meg a 10 alkoholfokos, hetes savú vékonyka Zöldvelteliniben. Véleményünk szerint egy kiváló fröccsbort kóstoltunk. Az idei Királyleányka már jóval zamatosabb, teltebb, testesebb,de a fehérek közül nálunk a Birtokbor vitte el a pálmát komplexitásával és a Cserszegire jellemző parfümös illatvilágával levett minket a lábunkról. (egyharmad- egyharmad arányban Olaszrizling, Cserszegi fűszeres és Királyleányka házasítása).  

Cabernet franc bora, körfejtéssel készül, egy hónap alatt kierjedt, tiszta zamatok jellemzik ezt a könnyen fogyasztható tételt. Ugyanebből a fajtából készít rosét is, amely a tartalmasabb rosék táborát erősíti krémességével, tejsavas karakterével és hagymahéj színével.  

Ezekre a borokra már jórészt meg is van a vevője, így a hazai fogyasztók sajnos nem találkozhatnak velük. Nekünk szerencsénk volt, hogy felfigyelhettünk rájuk 2023 tavaszán, amikor a Stefánia Palotában a Borjour balatoni rendezvényén megismerhettünk néhány bemutatott tételt.

A borászatnál kóstolható néhány palackos tétel, a korábbi évjáratok közül. Kizárólag helyben a pincészetnél, palackozottan értékesítenek, de a legtöbb borukat exportálják. A korábbi évjáratokból megkóstoltuk „narancsborukat”, ami Sárgamuskotály szőlőből készült, hat napig erjedt héjon. Alacsony savú, tiszta tétel, amely megőrízte a Sárgamuskotályra jellemző gazdag illatjegyeit, érdemes megkóstolni, nem mindennapi bor. 

Ha szeretnének közelebb kerülni a Buzássy borok világához, akkor ne hagyják ki a borászat felkeresését, ha Balatonlellén járnak, nyitvatartási időben, vagy egyeztetés szerint betérhetnek hozzájuk egy átfogó borkóstoló sorra. 

Soma