Egy kisbirtok ahol bátran szembenéznek az éghajlatváltozás kihívásaival
A szépen csengő, latin írásmóddal írt —a’ Capella pincészet — név választásának három forrása volt. Dunai János a pincészet tulajdonosának zenéhez kötődő hangmérnök múltja, a nagy becsben tartott ábrahámhegyi kápolnák sora, s nem utolsó sorban a latin szó zenei jelentése a hangszer nélküli énekes előadásmód, amely a borász számára a borászat kézműves formájának megteremtését sugallta.
A négy hektáron gazdálkodó borászt a 2024-es év tapasztalatairól kérdeztük: ,,Úgy érzem egy sikeres évjáraton vagyunk túl. A napos órák nagy száma magas hőmérséklettel társulva különleges helyzetet teremtett. Badacsonyban általában eleve tüzes borok születnek, nálam ez még inkább jellemző, mert teljes érésben szüretelem a termést, a területünk déli kitettségű, mely azt eredményezi, hogy viszonylag magas alkoholtartalmúak a boraim. A 24-es évjáratban e hatások erőteljesen összegződtek, így igen tüzes borok születtek a pincében, néhol 16 fokos, vagy ezt meghaladó alkoholtartalmat mérhettünk. Nem ijedhetek meg ettől, ugyanis azok a termőhelyi sajátságok amit Ábrahámhegy kínál, azaz az ásványosság, a karbonátosabb talaj a magasabb alkoholtartalom ellenére szép egyensúlyú borokat eredményez. Területem talaja ugyanis nem bazaltos, hanem vörös homokkő alapon karbonátos agyag. Ahogy most látom a pincénkben nagy formátumú borok készülnek ebben az évjáratban. Évekkel ezelőtt, tudatosan olyan fajtákat telepítettünk, melyek a klímaváltozás kihívásait sikerrel tűrik, ilyen például a Zeusz, mely a savkarakterét sikerrel meg tudja tartani, emellett a Rajnai rizling, valamint a Kéknyelű. A rutinokat, ,,naptárhatást” teljesen el kell hagyni! Mindig tettre késznek kell lenni és az adott időszakban válaszolni az időjárási viszonyokra! Ehhez szaktudás kell és szoros együttélés a szőlővel. Úgy látom a klímakihívásra az egyik válasz lehet a megfelelő fajtaszerkezet kialakítása. Valószínűsíthető, hogy itt Badacsonyban az egyik híres fajtánk – a Szürkebarát – áldozata lesz e negatív folyamatoknak. Talán nem tűnik el, de a gazdasági súlya a jövőben csökken, mert rosszul tűri a változásokat.”
A közeljövő tervei? ,,Legfontosabb a pinceépítés, ugyanis megkerülhetetlen egy olyan bázis kiépítése ahol a termelés, érlelés, vendégek fogadása megoldható. A jelenleg is folyó technológiai fejlesztések eredményeképpen a feldolgozás, az érlelés, a palackozás teljes folyamatát végig tudjuk vinni, ami garancia a minőség folyamatos biztosítására. Termőterületeink lassan, korlátozottan bővülnek, mert a vízparti zónában a nyaralóhasznosítás sajnos felülírja a szőlőtelepítés lehetőségét, a tótól távolabb, Mindszentkállán van lehetőségünk bővülni. Jelenleg 4 hektár a termőterületünk. A birtoképítésben a feleségemmel közösen végeztünk és végzünk mindent. A manuális feladatokban, a marketing munkában szerepe nélkülözhetetlen számomra.”
A borvidékkel való kapcsolatot milyennek látja? ,,Kifejezetten pozitívnak mondhatom, az itteni borász közösség egy nagyon jó közösség! A borvidéki vezetésben is immár több mint tíz éve bent vagyok, a társadalmi szerepvállalásban próbálok aktívan részt venni, az itteni borásztársakkal közösen, önszerveződő módon formáljuk, alakítjuk a Badacsonyi borvidék jövőjét. A generációváltás folyamatos, a fiatalok sorban lépnek be a közösségi életbe, de messzemenően támaszkodunk az idősebbek szakértelmére is. Badacsony a tradíciók mentén fejlődik!”
Az alkoholmentes borról mi a véleménye?
,,Sokszor elgondolkodom ezen, hogyan alakulhatott ki, milyen igény hívta életre valós vagy kreált? Nem tartom szerencsés dolognak, bár nyilván megvan a létjogosultsága, a zéró tolerancia és más hasonlók. Azt gondolom, hogy aki borfogyasztó az elfogadja azt, hogy a bor alkoholos ital. Attól lesz bor, hogy alkoholos erjedésen esik át a szőlő leve. A badacsonyi meg kiváltképp, mert mi mediterrán viszonyok közt termelünk, így gyakran megesik, hogy az átlagosnál magasabbak az alkoholszintek. Úgy látom minket súlyosabban érinthet az a tendencia, hogy csökkentsük az alkoholtartalmat. Vallom, hogy érett, jó aromákat átmenteni a szőlőből a borba csak teljes érésben levő termésből érdemes, vagy lehet igazán. Ha pedig megérik a szőlő, annak cukorfoka van, abból pedig meghatározott alkoholtartalom keletkezik az erjedés során. Összegezve: én annyira nem támogatom, bár megértem azt, ha felmerül a csökkentett alkoholtartalmú italok iránti igény. Beszélnünk kell viszont arról is, milyen energiabefektetéssel tesszük csökkentett alkoholtartalmúvá vagy mentessé az adott italt? Nem biztos, hogy az energiamérlege kedvezően alakul!
Tóth László, fotó: Bozzai Attila