Balatonalmádiba jön az Illés Borászat

Illés Anitával, az Illés Borászat tulajdonosával beszélgettünk, akivel találkozhatnak Balatonalmádiban az Ősszel is Balaton sétáló Borkóstolón november 29-én. A Badacsonyi Borvidéken, a Csobánc-hegy déli oldalán van a pincészetük. 7,5 hektár területen gondozzák a saját szőlőterületeiket. Anita 2021-ben végzett szőlész-borász szakmérnökként Budapesten a mai MATE Budai Campusán.

Miért kezdted el a Szőlész-borász képzést?

Azért kezdtem el a képzést, mert 2019-ben vásároltunk a Badacsonyi borvidéken, Csobánc-hegyen, és Káptalantóti községben területeket és pincét, és ezért éreztem úgy, hogy szeretném ezt szakmailag is komolyan venni.

Több helyen vannak ezek a szőlőterületek, vagy egy birtoktestben?

A 7 és fél hektár nagyobb része a Csobánc-hegy déli oldalán van, Káptalantótiban van két hektár a bodoki két területen, a Tóti-hegy alatt. A liliomkerti piaccal szemben található a következő területünk, ami 1,2 hektár, és egy kis Kékfrankos területünk van Badacsonytördemicen. A többi területeink pedig a pince körül fekszik.

Neked mi a filozófiád?

Ahogy átvettük a területeket, az első naptól kezdve elhagytuk a konvencionális szőlőgondozást, azóta nem használunk gyomirtó szereket, és csak nagyon indokolt esetben használunk felszívódó szereket. Célunk, hogy megmaradjunk az organikus borkészítésnél, szőlőgondozásnál. A boraimhoz is csak organikus, bio és allergén mentes kezelőanyagokat használok, tehát borsófehérjét és alga kivonatokat. Nem vagyunk tanúsított ökológiai gazdálkodás, de tevékenységünk bejelentése folyamatban van.

Milyen szőlőfajtákkal dolgoztok?

Rajnai rizling, Savignon blanc, Olaszrizling, Sárgamuskotály, Zöldveltelini, Szürkebarát, Cabernet Franc, Kékfrankos és pár év múlva termőre fordul a Chardonnay ültetvényünk is.

Tervezitek a jövőben a rezisztens fajták telepítését is?

Többször felmerült a gondolat, de valószínű, hogy nem fogok telepíteni, mert mi termőterületeket vásároltunk, ahol adottak voltak a szőlőfajták, amiket az előző tulajdonos eltelepített. Ugyanakkor most van egy-két nagyon régi területünk, ami még 1984-ben lett telepítve, nagyon rossz már a támrendszer és nagyon nagy a tőkehiány. Ezt az ültetvényt fogjuk most kivágni, és helyi fajtát Kéknyelűt szeretnénk telepíteni a helyére.