Badacsonyi bortúrán

A Balaton Bor Bár októberi Nyitott Pince Napok keretében úgy döntöttünk mi is, hogy felkerekedünk, és egy napsütéses vasárnap a Badacsony-hegy körül meglátogatunk néhány borászatot. Mivel az Ősszel is Balaton sétáló borkóstolóra készülünk, úgy gondoltuk, hogy ez egy remek lehetőség arra, hogy még több termelővel megismerkedjünk személyesen is. Kalandozásunkat Badacsonytomajban kezdtük. Badacsonytomaj főterén megnéztük az Európában is egyedülálló gyönyörű Bazalttemplomot (Szent–Imre templom), amelyhez hasonló építészeti különlegesség egyedül Franciaországban található.

Közvetlenül a templommal szemben reggelinket a Válibor Vinotéka és Presszóban fogyasztottuk el, ami szintén bazaltból épült, és egy egészen varázslatos kis helyszín, ahol kiváló cappuccinót és különböző rántotta kombinációt fogyasztottunk. 

A Fő térről keletre, Badacsonyörs irányába, avagy nyugatra Badacsonytomaj és Badacsonytördemic felé is elindulhattunk.

Végül nyugatnak vettük az irányt, miután láttuk, hogy innen mindössze öt percre található a Római úton a Weller Borászat, és kilenc perc sétára a Fata Pince.

Fata Pince

A Fata Pincében fiatal kolléga fogadott minket, aki sokat mesélt a birtokról, többek között azt, hogy tulajdonképpen a  pincéje alapítója Fata István dédnagypapa tiszteletére folytatják a borászkodást. Az ő régi birtoka helyén találhatók az ültetvények feljebb a hegyoldalban.

A Római úton található birtokközpont mellett egy éttermet is üzemeltetnek, a borászatban pedig megkóstolható számos kiváló badacsonyi nedű.

Kóstolósorunkban a könnyű, illatos Ottonel Muskotály után következtek a hegybor Olaszrizling és egy Cabernet Sauvignon. A sort egy ürmösborral zártuk, amelynek tíz különböző gyógynövény adta meg jellegzetes ízét.

Hét és fél hektáron gazdálkodnak, területeik a vulkanikus tanúhegyein, Gulács, Tóti-hegy és Badacsony lejtőin terülnek el.  40-50 ezer liter bort termelnek évenként. Először a New York Palotában találkoztunk a boraikkal. A birtokközpontban található a kóstolóterem, a látványpince, és a hegy túloldalán van a feldolgozó pincéjük. Kilenc fajtával foglalkoznak és tizenhárom féle borunk lesz idén. Jelenleg kifogytak a borokból, de november közepén érkezik az új évjáratuk. Elmondásuk alapján nagy kereslet van a vörösborra, amit 2016-óta termelnek. Akkor vettek egy kisebb – 3000 négyzetméternyi – területet, nem sokat, nagyjából egy ezer literes tartályt töltenek meg vele, majd rövid időre fahordóba teszik a bort. Fogyasztóiknak nagyon tetszik a vörösbor és ezt mi is megerősíthetjük. A jelenlegi trendeknek megfelelően a könnyebb, lazább vonalhoz csatlakoztak, alacsonyabb tannintartalmú, jól iható vörösborokat termelnek. 

Németh Pince

A Fata Pincéből kilépve a Németh Pince felé vettük az irányt, ami szintén a Római úton helyezkedett el. Elhaladtunk a célunktól 350 méterre fekvő Békássy Borászat mellett, akik jelenleg a teraszukat bővítik-építik, de tavasszal visszatérünk hozzájuk. Majd megérkeztünk a Németh Pincébe és ez szintén kellemes élményt okozott nekünk. A Németh Pince egy nagyon hangulatos, autentikus, családi vállalkozásként működő borozó. A borospincébe a család udvarán keresztül jutottunk el, ahol egy fiatal hölgy kínálta a borokat.

A pince mélyén is helyet lehetett foglalni, de mi a gyönyörű szép, hosszú napsütéses októberben inkább a természetközeli élményt választottuk és a pince előtti hangulatos fügefa árnyékában ültünk le. Egy kedves cica is velünk volt a kóstolónk során. A sofőrök nagyon finom házi bodzaszörpöt kortyolhattak, mi pedig egy Budai Zölddel indítottuk a kóstolót, ami a Kéknyelű porzója. Nagyon vékony, savas bor, alacsony alkoholfokkal, itatta magát. Egy meleg nyári napon fröccsborként még jobban esett volna. Ezután egy Kéknyelűt, egy Olaszrizlinget, egy Rajnai Rizlinget majd egy Szürkebarátot kóstoltunk. A sorban a Kéknyelű volt a kedvencünk, amely filigráns karaktere harmóniában állt a fajta jellegzetességével és Olaszrizling is elnyerte tetszésünket.

A borok jó savgerinccel rendelkeztek, és kellemesen visszaadták az autentikus badacsonyi hangulatot, közvetlen és családias volt a kiszolgálás.

Majd a Badacsonyi úton a hegynek felfele vettük az irányt. Elhaladtunk a Laposa Borterasz mellett, majd a Villa Pátzay  mellett és a Málik Pincéhez igyekeztünk, amit sajnos zárva találtunk. Innen a Bujdosók lépcsőjén – több mint 464 lépcsőfokon keresztül a hatalmas bazalttornyok mellett – a Ranolder kereszthez vezetett az utunk. Lefele eljöttük a Rózsakő mellet, majd megpihentünk az Imre Borpincénél. Az Imre Borpincébe belépve hamarosan egy hatalmas, árnyékos, lugasos borkóstoló teraszon találtuk magunkat, kilátással a Badacsony – hegyre.

Végül a Római útra visszatérve beültünk a Borbély borozóba, szinte közvetlenül az útkereszteződésnél, a Badacsony vasútállomás és a Bahart nagyhajó kikötő felé. A Borbély borokat nemrég bemutattuk írásunkban. Számos borászatot nyitva találtunk és egy könnyű túrával kombinálva sok borélménnyel gazdagodtuk. Örömmel láttuk, hogy Badacsonyban ősszel is van élet.

Munkatársunktól