Kedvező forgóeszközhitel és kamattámogatás is segíti a gazdákat

Kedvező forgóeszközhitel és kamattámogatás is segíti a gazdákat – hangsúlyozta Viski József, az Agrárminisztérium (AM) agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) új agrár- és élelmiszeripari programcsomagjáról tartott sajtótájékoztatón.

Felidézte, az elmúlt időszak jelentős kihívások elé állította a magyar mezőgazdaságot, a gazdálkodók megsegítésére több intézkedés is született.

Emellett szükség van a támogatással rendelkező agrár- és élelmiszeripari vállalkozások beruházásainak megvalósítását segítő forrásokra is – emelte ki. Ezt szolgálja a csütörtökön megjelenő kamat- és kezességvállalási díj támogatási felhívás, amelyre júniustól pályázhatnak a KAP keretében beruházási támogatói szerződéssel már rendelkezők.

A megváltozott gazdasági körülmények között a jelenlegi működéshez kapcsolódóan is segíteni kell a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozásokat. Viski József elmondása szerint a Nemzetgazdasági Minisztériummal közösen azon dolgoztak, hogy más eszközökkel is kezelni lehessen az agráriumban meglévő termelési és finanszírozási gondot, így jött létre a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) három lépcsőből álló komplex programja az agrár- és élelmiszeripari szereplők megsegítésére.

Katona Bence, a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója ismertette a mintegy 220 milliárd forint finanszírozási kerettel rendelkező, három részből álló komplex agrár- és élelmiszeripari programcsomagot.

Első lépcsőként 150 milliárd forint értékben elindult csütörtökön az MFB Állattartó Forgóeszköz Hitelprogram 2025. Ezen belül 100 milliárd forint keretet tesz ki a meglévő kereskedelmi banki forgóeszközhitel kiváltására igényelhető összeg, amelynek kamata 3 havi BUBOR plusz 2 százalék, jelenleg ez 8,5 százalék kamatot jelent. Az 50 milliárd forint keretből pedig az MFB bankgaranciát nyújt az állattartással foglalkozó vállalkozások működéséhez szükséges forgóeszközhitelhez – részletezte Katona Bence.

A második lépcsőben újraindítják az MFB korábban bevált három agrártermékét. Mintegy 17 milliárd forint keretösszeggel a tervek szerint május végétől elérhető lesz az MFB Agrárforgóeszköz 2025, az MFB Élelmiszeripari Forgóeszköz-Hitelprogram 2025, illetve az MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram 2025 néven. A konstrukciók új forgóeszközhitel igénylésére, illetve meglévő hitel kiváltására fordítható. A harmadik lépcsőben pedig a tervek szerint június végétől elindul egy 50 milliárd forint keretösszegű beruházási hitelprogram – mondta Katona Bence.

Emellett megnyílik a lehetőség a gazdálkodók számára arra is, hogy a vissza nem térítendő beruházási támogatásaik mellett kamatköltségeikhez és az AVHGA által nyújtott kezességi díjakhoz is támogatást vehessenek igénybe. Ezen felül 25%-ról 50%-ra megemeljük a támogatási előleg mértékét.

A ragadós száj- és körömfájás megbetegedéssel sújtott állattartó telepek élhetnek a hitelezési moratóriummal, kérhetik a bérgarancia támogatást, sőt a védekezési intézkedésekhez elkülönített költségvetési forrás áll rendelkezésre az érintettek kártalanítására.

A most induló kamatköltség-támogatás a kamattámogatott forgóeszközhitelekhez hasonlóan az agrárvállalkozások széles köre számára elérhető – hangsúlyozta az államtitkár. Viski József elmondta, hogy a vissza nem térítendő támogatás iránti kérelmek benyújtására 2025. június 2-ától lesz lehetősége azoknak, akik a KAP Stratégiai Terv bizonyos intézkedéseinek keretében végleges beruházási támogatási okirattal rendelkeznek. A beruházásaik megvalósítására szolgáló önerő finanszírozása érdekében felvett forintalapú beruházási hitelekhez nyújtott támogatás is azt hívatott ösztönözni, hogy az agráriumban a fejlesztések gördülékenyen megvalósulhassanak.

A beruházási hitel- illetve kölcsön kamatához kapcsolódóan a támogatási okiratban meghatározott elszámolható költségek legfeljebb 10 százalékáig, míg az intézményi kezességvállalási díjhoz kapcsolódóan a támogatási okiratban meghatározott elszámolható költségek legfeljebb 5 százalékáig terjedő támogatás igényelhető.

„A KAP Stratégiai Terv felhívásai alapján támogatott beruházások megvalósításához kapcsolódóan kamat és intézményi kezességvállalási díj támogatása” című pályázati felhívással kapcsolatos minden dokumentum elérhető az Agrárminisztérium tematikus honlapján, a kap.gov.hu-n.

(Forrás: MTI/AM, fotó: Schumy Csaba)