Megújult a Pécsi Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet Laboratóriuma

A megújult, új műszerekkel és berendezésekkel felszerelt akkreditált vizsgálólaboratórium minden tekintetben alkalmas arra, hogy a bor forgalomba hozatalához szükséges laborvizsgálatokat a NÉBIH által engedélyezett nem állami szervezetként elvégezze.  A felújítás elkészültét egy ünnepélyes átadóval mutatták be a termelők, érdeklődők számára.

Ezen átadón a Pécsi Kutatóintézet laboratóriumvezetője, Dr. Kőrösi László elmondta, hogy a 2024-es év nagy mérföldkő volt az intézet életében. A laboratórium összes helyisége felújításon esett át, sőt bővültek is: 100 millió forintos nagyságrendben korszerű, új, nagy áteresztőképességű vizsgálatokat biztosító műszereket szereztek be – többek között egy analitikai robotot. Ezekkel a műszerekkel a minták feldolgozása jelentősen fel fog gyorsulni. Kiemelte, hogy elindulnak a borminősítő vizsgálatok is. Közvetlenül kereshetik a kutatóintézet Laboratóriumát a termelők, a borászok analitikai vizsgálati igényeikkel. A Laboratórium által kiállított vizsgálati jegyzőkönyveket és szakvéleményt a NÉBIH a forgalomba hozatali engedély kiadásához elfogadja.

Feltettünk néhány kérdést a Kutatóintézet laboratóriumvezetőjének a labor bővítésének jelentőségéről.

Milyen méréseket végeznek a Pécsi Kutatóintézet Laboratóriumában?

Bor- és növény minták kémiai vizsgálatait végezzük elemanalitikai, folyadék- és gázkromatográfiás, valamint klasszikus analitikai módszerekkel. Két fő feladatkört lát el a laboratórium az intézetben. Egyrészt a szőlészeti- és borászati kutatásokban, fejlesztési projektekben, az intézet pályázataiban vesz részt, a másik terület pedig a szolgáltatás, ami most a borminősítéssel bővült. Tudomásom szerint mi leszünk az elsők, akik ilyen vizsgálatot végzünk. Leginkább a Pécsi, Villányi és a Szekszárdi Borvidék mintáira számítunk.

Ahogy mondták, hogy nagyon sok mérést el tudnak majd végezni egy nap, hány mérést jelent ez napi szinten?

Nem szeretném pontosan számszerűsíteni, de akár százas nagyságrendben is lehet majd a minták feldolgozásával számolni. Ez egy nagy előrelépés lesz, mert gyakorlatilag egy nagyságrendet ugrunk mintaszámfeldolgozásban. Eddig napi kb. 20 minta teljeskörű analitikai vizsgálatát végeztük el, de az automatizált analízissel jóval nagyobb lesz a teljesítőképesség. A műszerfejlesztés elsősorban a borminősítő vizsgálatok kapacitásánák növelését célozta, ugyanakkor a kutatási pályázatokban is nagy hasznát fogjuk venni a fejlesztésnek. Mindez majd akkor teljesedik ki, ha egy-két hónapon belül már minden műszer üzembe lesz állítva.

 

 a Bor és Piac munkatársa