Az 50 hektáron gazdálkodó Szent György-hegyi Fischer Birtok 1996-os magyarországi megalapítása óta számos érmet hozott el ázsiai és németországi megmérettetésekről. Borászatuk több generációra visszanyúló családi örökségre épül, ahol a hagyományok mellett a kiváló minőséget tartják szem előtt. Céljuk a palackban a természet és az emberi szakértelem harmóniáját megteremteni, legyen szó a friss és gyümölcsös fehérborokról, a gazdag és bársonyos vörösborokról, vagy akár a különleges desszertborokról. A Fischer Birtok elkötelezett a fenntartható gazdálkodás mellett, amit nem utolsó sorban kíméletes termesztési módszereikkel és környezetbarát technológiáikkal valósítanak meg.
Hogyan értékelitek az idei, 2024-es évjáratot?
Jó kis vörösboros év lett, magas cukortartalommal, és ehhez igazodtak az alkoholfokok is: 14-15% alkoholszázalékokat várhatunk – mindemellett gyönyörű szépek lettek a tételek. Nyilván a fehérbor készítésnek nem különösebben kedvez az ennyire magas alkohol, de a borok így is szépek lettek, magas beltartalommal. Szerencsére sem a minőségre, sem a mennyiségre nincs okunk panaszkodni, úgy látjuk, hogy ez az elmúlt öt év legjobb termése.
Történt-e új technológia, eljárás vagy fajta bevezetése a birtokon?
Az elmúlt húsz évben, mióta a pincészet létezik, igyekszünk a legújabb technológiákkal dolgozni, így az „újdonságok” folyamatosan, szinte ahogy piacra kerülnek, bevezetésre kerülnek nálunk. Legyen szó akár a szőlőmunkákról, gépparkról, technológiáról, mindig nyomon követjük a változásokat, és beruházunk a megfelelő újdonságokba. Például a drónos permetezésnél nem láttunk, és mások sem számoltak be olyan hatékonyságról, ami indokolttá tenné annak ilyen célú felhasználását, hiszen a birtokunkon jelen pillanatban alkalmazott alagutas permetezőgép hatásfokát nem érik el az általunk eddig megismert légi eszközök. Ezért drónt csupán növényvédelmi megfigyelésre használunk, amire viszont kiválóan alkalmas. Érezhetően tavaly előtt nyáron volt a legjobb, a 20-as év, és onnan folyamatosan csökkent a számuk.
Miként ítélitek meg a borvidék helyzetét?
Vannak kihívások. És talán nem is csak a Balatonnál, hanem országszerte. Azt tapasztaljuk ugyanis, hogy a borfogyasztás egyre csökken – ezt szerintem minden pincészet meg tudja erősíteni –, egyre nehezebb értékesíteni a termékeket. A másik nehézség a más pincészetek által felvásárolt szőlők elképesztően alacsony vételára. Ha nem nyújtanak megfelelő árakat a szőlőért, akkor nemsokára nagymértékbennek lecsökken Magyarországon a szőlőművelés alatt álló területek. Azt látjuk, hogy a piacon a nagyfelvásárlók 70-100 forintokat fizetnek egy kg szőlőért, miközben annak előállítási költsége 200 Ft körül mozog. Hobbiból senki sem fog szőlőt termeszteni.
Milyen válaszokat adtok a klímaváltozásra/ hogyan érint ez titeket?
Mivel 50 hektáron dolgozunk, a klímaváltozást minden nap nyomon követjük a szőlőbirtokainkon, s már látjuk, hogy a Szent György-hegyen üdvös lenne öntözéses művelésre átállni, azonban ez még a jövő zenéje. Mind láthattuk az elemúlt évek jelentős csapadékhiányát, ami bár egyelőre minket nem érint, ám minden jel arra mutat, hogy ez a tendencia erősödni fog, az öntözés pedig elkerülhetetlenné válik, hogy ha borkészítéssel-szőlőtermesztéssel szeretnénk továbbra is foglalkozni.
(beszámoló: Hajdu Ferenc, fotó: Bozzai Attila)