A pálinkakiválóságokat a főzdéktől független zsűri két körben bírálta. A NÉBIH az élelmiszerminőségi előírásoknak és a pálinkatörvénynek való megfelelést analitikai módszerekkel igazolta, majd a technológiai és az alapanyagnak való megfelelés alapján szétlövés történt. Ezt követően két napon át kóstolták a gyümölcsfajta, érleltség, alkoholfok alapján rendszerezett tételeket. Az ágyas pálinkák külön csoportba kerültek, Dr. Kiss Eliza miniszteri biztos pedig kifejezte afelett érzett örömét, hogy számos szőlő- és törkölypálinkát is neveztek. A tételeket csillagos rendszerben értékelték.
A háromcsillagos (versenyen ezüstérmes) pálinka elválasztási és technológiai hibától mentes, az alapanyagra és a készítésmódra jellemző illat- és ízjegyekkel. Aromatikája tiszta, egyensúlya megfelelő, emellett valamely tulajdonsága kiemeli az átlagtételek közül. Harmonikus, fogyasztásra érett tétel, mely bátran ajánlható minden érdeklődőnek.
A négycsillagos (versenyen aranyérmes) pálinka rendelkezik minden olyan értékkel, amivel háromcsillagos társai, miközben egyedi, kiemelkedő tulajdonságokat mutat fel. Ebbe a kategóriába a tökéletes cefrézés és lepárlás mellett például a kiválóan megválasztott szüreti időponttal – gyümölcsminőséggel -, valamint kimondottan jól megválasztott alkoholtartalommal lehetett bekerülni. Ezeknél a tételeknél az egyensúly és a kifejezőkészség volt a legfőbb elvárás, azaz már illett elvarázsolni a kóstolót.
Az ötcsillagos (versenyen nagyaranyérmes vagy champion) pálinka a négycsillagos tételek kiválóságán túlmutató, csúcskategóriás pálinka. Tökéletes harmónia, kifejezőkészség, komplexitás, elegancia és valamely olyan tulajdonság jellemzi, amely alapján a képzett kóstolók is kiemelkedőnek, emlékezetesnek írják le. Ebben a kategóriában minden tétel nemzetközi viszonylatban, hozzá hasonló kiváló tételek között is remekül helytáll.
A megmérettetés kizárólag kereskedelmi főzdék olyan termékei számára volt nyitott, amelyek legalább 500 palackos mennyiségben forgalomba kerültek, és palackáruk meghaladja a 2000 forintot.
50 pálinkaház 80 párlata kapott díjat, 43 háromcsillagos, 22 négycsillagos és 18 ötcsillagos tétel született. Valamennyi minősített párlat viselheti a 2014-es év Pálinka Kiválósága címet, és az ezt tanúsító matricát is.
Ötcsillagos tételek 2014-ben:
- 1Csepp Pálinka – Prémium Piros veltelini szőlőpálinka
- Árpád és Vadász Pálinkák – Lepotica szilvapálinka
- Bolyhos Pálinkafőzde – Ágyas kajszibarack pálinka
- Brill Pálinkaház – Málnapálinka
- Buti Pálinkafőzde és Pálinkaház – Galagonyapálinka
- Cruxx Gemina Gyümölcsház – Szilvapálinka
- Cruxx Gemina Gyümölcsház – Erdei gyümölcspálinka
- Etesi Pálinkafőzde – Öregetesi palóc pálinka – feketeszeder pálinka
- Magyarbólyi Pálinkafőzde – Villányi Cabernet Sauvignon törkölypálinka
- Magyarbólyi Pálinkafőzde – Villányi ágyas muskotálypálinka
- Márton Pálinkafőzde – Márton és Lányai Vilmoskörte pálinka
- Naményi Pálinkafőzde – Fürtös meggypálinka
- Nobilis Pálinkafőzde – Ágyas meggypálinka
- Palotás Pálinkaház – Ottonel muskotály szőlőpálinka
- Prekop Pálinkamanufaktúra – Bio erdei som pálinka
- Schiszler Pálinka – Irsai Olivér szőlőpálinka
- Schiszler Pálinka – Madárberkenye pálinka
- Zimek Pálinkamanufaktúra – Kései meggy-szőlő pálinka