Jásdi Pince - Csopak

Középbirtok

Teljes cím:

8229 Csopak, Arany János u. 2.

A birtok története:

Összesen 17 hektár. De milyen 17! 2,5 a Siralomvágóban a ház mögött. Egymást fedő rétegekben Triász kori mészkő – márga, dolomit és vörös permi homokkő. Csak kapálni ne kellene soha! Ahol sok a humusz és könnyű dolgozni, ott gabonát kell termelni. Nagy borok csak ilyen nehezen művelhető dűlőkben születnek. 1,5 hektár a vastag vörös homokkőből képződött Lőczedombon. Ha megázik térdig járunk a vörös agyagban, ha kiszárad csak karcolgatja a kapa. Van még 1,5 hektár az Öreghegy közepében, a Nagykúton, 3 a Benében. Tóth Sanyi barátom szerint minden Bene nevű dűlő – mert több is van az országban- a bencéseké volt a közép-korban. Ők tudták, hova kell szőlőt telepíteni. És még Kishegy, Szerdahelyi dűlő, Kertmög… Az ültetvények nagyobbik részét magunk telepítettük 10 -11 éve. A többi úgy nevezett „szakcsoportos” – úgy 30-35 esztendősek. A végére hagytam a Berekhátot. Majd mindent beépítettek errefelé. Az a 800 tőke, amit itt művelünk velem egyidős. 17 hektáron kevesebb mint 1000 mázsa.

A pince és a hozzá tartozó üzem bemutatása:

A pince: Terméskőböl rakták úgy 200 éve. 40 méter hosszú, 5 magas. Levegőztető kémények- léleklyukak. A levegő olyan mint a Kékesen. A padozat jól takarítható. 100 új és 2-3-4 esztendős kishordó. Zömmel francia fa. Sajnos amikor ezek a tölgyek kikeltek nálunk még nem volt erdő-gazdálkodás. Talán 100 év múlva a hordóink is magyarok lesznek. Acél tartályok az alap-boroknak. A pince végében tölgyajtó. Mögötte automata palackozó. A technológia, vagy amit annak lehet nevezni Az alapborok rövid ülepítés után acélban erjednek hidegen. Nem nagyon hidegen. Semleges fajélesztővel. A pincében nem sürgetjük őket. A primőr-borok nem a minőségről, sokkal inkább a cash-flow-ról szólnak. A válogatásokat sem áztatjuk, rövid ülepítés után kis hordóban spontán módon erjednek fában. Erjedés után finom seprőn maradnak néhány hétig, hónapig.

Az ültetvény bemutatása:

Elsősorban persze olaszrizling. Jól lejáratott fajta. De Csopakon alacsony és közép-kordonon, rövid csapra metszve csodákat tud. Tud persze későit is 100 gramm maradékcukorral, Botritiszest, vastagot, teltet. Ernyőművelésben vékony kocsmabort, jó savút – fröccshöz, hosszú lépéshez valót. Ez is fontos. Mi mostanában már a kevesebb alkoholt, frissebb, élénkebb ízeket keressük. Ha jókor szüretelünk, az alkohol 12,5 és 14% között marad, a csopaki talajok semmihez nem hasonlítható ásványossága nagyot emel az amúgy nem túl magas, elegáns savak érzetén. Harmónikus, karakteres és jó inni. Nem csak egy-egy pohárkával. A Chardonnay is szép Csopakon. Főleg a Nagykúton termő. Nemzetközi ízeit felül-írják a helyi ízek. Azért isszuk, hogy biztosak legyünk – Csopakra az olaszrizling való. A Szürkebarát nagy cukor-gyűjtő. Ha jókor szüreteljük buja, telt ízei nem nyomják el a könnyed savak frissességét. A Furmint. Itt volt már jóval a filoxera előtt. Szigetinek hívták.

Vendégfogadás és egyéb szolgáltatások:

Néhány hónapos próbaüzem, több kisebb-nagyobb gasztronómiai rendezvény lebonyolítása után kialakultak lehetőségeink, letisztultak elképzelésink. Az alábbi lehetőségeket, programokat kínáljuk: Tekintve, hogy mi alapvetően egy pincészet vagyunk, továbbra is a borokat helyezzük előtérbe, a konyha nálunk arra szolgál, hogy vendégeink számára teljesebbé tudjuk varázsolni az élményt. * Borkóstolás-pincelátogatás esetén 6 bort szolgálunk fel, mellé házi kenyeret, oliva olajat és ásványvizet kínálunk. * Hidegtálat minden nap készítünk, serrano és mangalica sonkából, házi (kecske, juh, tehén) sajtokból és idény zöldségekből, házi kenyérrel. * Van lehetőség nálunk 3 fogásos menü megrendelésére is minimum 10 fős csoprtok számára, melyet minden esetben előre egyeztetett alapanyagokból készítünk. A három fogásos menüt, amely hideg előételből, főételből és desszertből áll.